V Barceloně kraloval Saucy

vydal: Dušan Bouzek
zveřejněno: 11.5.2021, 23:30

Formuli 1 nedoprovázela o víkendu v Barceloně pouze FIA F3. V Katalánsku se konal rovněž druhý letošní podnik seriálu Formula Regional European Championship by Alpine. Při prvním podniku sezony, který se uskutečnil o tři týdny dříve v rámci Velké ceny Emilie-Romagni, se radovali z vítězství David Vidales a Grégoire Saucy. Jako vedoucí muž šampionátu vstupoval do barcelonského víkendu druhý jmenovaný. A ve Španělsku si své vedení ještě upevnil. Po startu z prvního místa totiž zvítězil v obou závodech.

V úvodním závodě, který byl na programu v sobotu, se musel švýcarský závodník vypořádat mimo jiné i se dvěma výjezdy zpomalovacího vozu. První přišel v úvodu, kdy došlo ke dvěma incidentům. Kolidovali totiž David Vidales a Gabriel Bortoleto a také Nicola Marinangeli s Kasem Haverkortem. Vidales, Marinangeli a Haverkort již dále v závodě nepokračovali. Podruhé vyjel zpomalovací vůz v závěru kvůli incidentu mezi členem Jezdecké akademie Ferrari Dinem Beganovicem a Francem Colapintem, pro kterého tímto závod skončil. Za zpomalovacím vozem už jezdci dojeli až do cíle.

Spolu se Saucym vystoupili na stupně vítězů také druhý Gabriele Mini a třetí Paul Aron, který je juniorem Mercedesu. Vidět byl také Hadrien David. Ten měl v první kvalifikaci problémy s motorem a musel tak startovat z poslední 34. pozice. V závodě se ale dokázal probojovat na 12. příčku.

Také v neděli strávil Saucy na první příčce celý závod. Tentokrát vyjel zpomalovací vůz na trať jednou. Stalo se tak po divokém prvním kole, během kterého došlo ke dvěma incidentům. Kolidovali David a Colapinto a také Belén Garcíaová s Jasinem Feratim. Zatímco Ferati, Colapinto a David odstoupili, Garcíaová byla schopna pokračovat. Do incidentu s Davidem a Colapintem se připletl také Vidales, který si z něj odnesl poškozené pravé přední kolo a později v boxech odstoupil.

Grégoire Saucy neměl ve druhém podniku letošní sezony konkurenci. Foto: Formula Regional European Championship by Alpine

Jako druhý dorazil do cíle Alex Quinn a třetí skončil Isack Hadjar. Junior Mercedesu Aron se tentokrát umístil těsně pod stupni vítězů a musel se spokojit se čtvrtým místem.

Chráněnec Ferrari Dino Beganovic si z víkendu odnesl jeden bod, který získal za desáté místo ve druhém závodě. V první jízdě Švéd obsadil 15. příčku.

V akci jsme opět mohli vidět také Eduarda Barrichella, který je synem vicemistra světa formule 1 z let 2002 a 2004 Rubense Barrichella. Při úvodním podniku v Imole si Brazilec žádné body nepřipsal. A s nulou odjížděl také z Barcelony. Zatímco do prvního závodu víkendu vůbec neodstartoval kvůli problémům s hnací hřídelí, ve druhé jízdě obsadil 23. příčku.

Eduardo Barrichello zatím na své první body ve Formula Regional European Championship by Alpine čeká. Foto: JD Motorsport

Celkem pro čtyři jezdce se v Barceloně jednalo o první letošní vystoupení v šampionátu. Kromě již zmíněného Franca Colapinta, který v Imole chyběl kvůli startu v European Le Mans Series a v Barceloně ani jeden závod nedokončil, absolvovali v této sezoně první podnik také Thomas ten Brinke, Alessandro Famularo a Léna Bühlerová.

Ten Brinke, který v úvodním podniku chyběl kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, bral osmé a šesté místo. V obou jízdách tedy bodoval. Famularo první závod nedojel a ve druhém skončil osmnáctý. Bühlerová, která nemohla v Imole nastoupit kvůli zranění ruky, si připsala 25., respektive 27. pozici.

Kromě Bühlerové se v akci objevila ještě jedna žena, již zmíněná Belén Garcíaová. V prvním závodě skončila Španělka mimo jiné i po penalizaci dvaceti pěti sekund za to, že se během pobytu zpomalovacího vozu na trati nenacházela na správné pozici, dvacátá sedmá. Ve druhé jízdě dojela na 29. příčce.

V Barceloně se představily mimo jiné i dvě ženy - Léna Bühlerová a Belén Garcíaová. Foto: Formula Regional European Championship by Alpine

Výsledky prvního závodu: 1. Grégoire Saucy (Švýcarsko, ART Grand Prix) 15 kol, 2. Gabriele Mini (Itálie, ART Grand Prix) +0,542, 3. Paul Aron (Estonsko, Prema Powerteam) +1,756, 4. Alex Quinn (Velká Británie, Arden) +3,201, 5. Mari Boya (Španělsko, Van Amersfoort Racing) +3,300, 6. William Alatalo (Finsko, Arden) +6,229, 7. Isack Hadjar (Francie, R-ace GP) +6,469, 8. Thomas ten Brinke (Nizozemsko, ART Grand Prix) +6,835, 9. Zane Maloney (Barbados, R-ace GP) +7,205, 10. Patrik Pasma (Finsko, KIC Motorsport) +8,075.

Výsledky druhého závodu: 1. Grégoire Saucy (Švýcarsko, ART Grand Prix) 17 kol, 2. Alex Quinn (Velká Británie, Arden) +2,555, 3. Isack Hadjar (Francie, R-ace GP) +5,546, 4. Paul Aron (Estonsko, Prema Powerteam) +9,323, 5. Gabriele Mini (Itálie, ART Grand Prix) +10,422, 6. Thomas ten Brinke (Nizozemsko, ART Grand Prix) +10,885, 7. William Alatalo (Finsko, Arden) +11,550, 8. Patrik Pasma (Finsko, KIC Motorsport) +12,014, 9. Zane Maloney (Barbados, R-ace GP) +12,218, 10. Dino Beganovic (Švédsko, Prema Powerteam) +13,865.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Saucy 85, 2. Aron 57, 3. Quinn 48, 4. Mini 36, 5. Alatalo 32, 6. Vidales 31, 7. David 27, 8. Hadjar 27, 9. Maloney 19, 10. Boya 15, 11. Ten Brinke 12, 12. Pasma 5, 13. Beganovic 5, 14. Bortoleto 2, 15. Goethe 2, 16. Seppänen 1.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Formula Regional European Championship by Alpine