McLaughlin má pole position ve vůbec nejlepším čase

autor: Víťa Boch
zveřejněno: 20.5.2024, 02:40

Scott McLaughlin vyhrál kvalifikaci na 108. ročník slavného závodu 500 mil v Indianapolisu. První řada bude patřit kompletně týmu Penske, kdy uprostřed bude Will Power a vedle něj loňský vítěz Josef Newgarden.

McLaughlin pole position získal coby poslední jezdec, který v závěrečném rozstřelu šesti nejlepších vyrazil na dráhu. Jeho výkon 02:33.7017 (průměrná rychlost 234.220 mil/h) je historicky nejlepší výkon jezdce na pole position. Historicky byl sice rychlejší Arie Luyendyk, ale nešlo o pole position, protože se kvalifikoval až v druhém dni kvalifikace.

Závěrečný rozstřel šesti nejlepších byl kompletně v režii jezdců s motory Chevrolet. Do druhé řady se postaví Rossi, Larson (oba Arrow McLaren) a Ferruci (A. J. Foyt Enterprises).

V prvním kole dvoukolového nedělního souboje o pole position zůstali VeeKay, O´Ward, Rosenqvist, který je na devátém místě nejlepším jezdcem s motorem Honda. Sató, Kirkwood a Hunter-Reay.

McLaughlin byl nejrychlejším v prvním kole klání, kdy má trať k dispozici 12 jezdců, do boje o pole position postupuje nejrychlejších šest.

Opačné starosti měla čtveřice Rahal, Siegel, Ericsson a Leggeová. Čtveřice pilotů se v sobotu do závodu nekvalifikovala, a tak ji čekal souboj o to, aby se do závodu vůbec dostali.

Těžko uvěřitelně si svoji situaci dokázal zkomplikovat Ericsson. Na závěr jeho prvního pokusu přehlédl signalizaci bílou vlajkou, myslel si, že je to šachovnicová a dal nohu z plynu. Jenže byl teprve na začátku posledního kola. Výsledná průměrná rychlost byla o 10 mil/h nižší, než by Ericsson potřeboval.

Tým se snažil co nejvíc zchladit motor, aby v závěru vyrazil Ericsson k poslednímu pokusu. Mezitím se kvalifikovali ostatní jezdci a to v pořadí Leggeová – Rahal – Siegel, který byl, jak se v Americe říká, „na bublině“, tedy na posledním místě, které zajišťovalo start.

Nepříjemné deja vú to bylo hlavně pro Rahala. Ericsson se totiž zvládl kvalifikovat a posunout za jedinou ženu v letošní Indy500, tedy na 32. místo. Teď byl na bublině Rahal a zbýval čas na jeden pokus, ke kterému vyrazil Siegel. Ale devatenáctiletý Američan byl od prvního měřeného kola pomalý, navíc ve druhém udělal chybu a narazil do zdi. Jeho naděje na start v Indy500 se rozplynuly.