V Alabamě i s Pourchairem a Ghiottem

autor: Víťa Boch
zveřejněno: 26.4.2024, 20:40

Hned dva bývalí piloti Formule 2 se tento víkend připojí ke kolotoči IndyCar, konkrétně Théo Pourchaire, úřadující šampion této juniorské série a také veterán pěti sezon ve Formuli 2 Luca Ghiotto. První jmenovaný opět zaskočí u týmu Arrow McLaren za zraněného Davida Malukase, což už si zkusil minulý víkend v Long Beach. Ghiotto dostane v Alabamě, a pak také ve Velké ceně Indianapolisu, šanci u stáje Dale Coyne Racing.

"Jsem velmi rád, že tento víkend v Barber Motorsports Parku debutuju v NTT IndyCar Series," řekl Ghiotto. "Většinu své kariéry jsem strávil za mořem, ale vždycky mě to zajímalo a chtěl jsem vyzkoušet IndyCar. Poprvé budu řídit tento vůz a poprvé na této trati, takže mě čeká strmá učební křivka a výzva, ale velmi se na to těším."

Ital vyhrál ve Formuli 2 šest závodů a jeho maximem je třetí místo ze sezony 2019. V sérii startoval od roku 2016, kdy to ještě byla GP2, nepřetržitě do roku 2020, a pak ještě v roce 2022 zaskočil během jednoho závodního víkendu.

V IndyCar jej čekají (nejméně) dva závody na silničních okruzích, které pilotům přecházejícím z evropských sérií zpravidla sedí nejvíce – na rozdíl od městských tratí se nemusí potýkat s hrbolatostí, o oválech ani nemluvě. Ostatně není potřeba chodit do historie příliš daleko – dvojnásobný šampion IndyCar Álex Palou má na kontě v IndyCar 10 vítězství – 9 na silničním okruhu a jedno na městské trati.

Okruh v Alabamě už je stálicí v kalendáři IndyCar. Otevřený byl v roce 2003, první závod hostil v roce 2010. 3,83 km dlouhou trať navrhnul Alan Wilson pro mecenáše závodění a sběratele historických motorek a sportovních vozů George Barbera, jehož jméno okruh nese.

Trati se s ohledem na to, že plně využívá terénu a různých stoupání a klesání, přezdívá Alabamská horská dráha.

Atmosféru v padoku IndyCar lze tento víkend očekávat velmi napjatou a to poté, co vyšlo najevo, že v úvodním závodě v St. Petersburgu piloti týmu Penske měli k dispozici systém push-to-pass i během startu a restartů, tedy v době, kdy měl být vypnutý. IndyCar to vyřešila diskvalifikací vítěze závodu Newgardena a třetího v cíli McLaughlina a odpočtem 10 bodů třetímu jezdci stáje, Willu Powerovi – v jeho případě v rozhodnutí hrálo roli to, že sice systém k dispozici měl také, ale v době, kdy jej neměl používat, jej neaktivoval.

Tým to svádí na softwarovou chybu, že ve vozech zůstal software po předchozím testu hybridních pohonných jednotek, ale jeho vysvětlení se nezdá inženýrům, se kterými novináři věnující se IndyCar mluvili.

Buď, jak buď díky diskvalifikaci Newgardena přijíždí do Alabamy jako lídr šampionátu vítěz z Long Beach Scott Dixon, který vede o dva body před Coltonem Hertou. Pro Dixona je ale Alabama zatím zakletým místem. Třiačtyřicetiletý Novozélanďan má na kontě šest mistrovských titulů, 57 vítězství, více získal už jen A. J. Foyt (67 vítězství a 7 titulů). Ale v Alabamě nikdy nevyhrál – byl šestkrát druhý. Kdyby k tomu přidal i další stříbrnou příčku, tak se v historických tabulkách přiblíží k jinému rekordu, byť ne úplně k tomu žádanému – v kariéře dojel na druhém místě 50krát, nejvíce druhých míst, a to 56, má Mario Andretti.

Alabama je prvním mistrovským závodem letošní sezony na silničním okruhu. Jedno měření sil ale už za sebou máme – exhibiční závod na trati The Thermal Club. Tam svou sílu na silničních okruzích potvrdil Álex Palou. Silný výkon ukázal také Scott McLaughlin, který do Alabamy vinou penalizace v St. Petersburgu a technických potíží v Long Beach přijíždí jako poslední jezdec průběžného pořadí šampionátu. Rychlý byl na kalifornské dráze také Félix Rosenqvist, který zatím příjemně překvapuje, zejména tím, jak pozvedl vloni se trápící tým Meyer Shank Racing.