S Formulí Renault na Hungaroringu

vydal: Šárka Chomiaková
zveřejněno: 18.9.2014, 23:10

Minulý víkend na maďarském Hungaroringu skončila  dvouměsíční letní přestávka World series by Renault. Formule Renault se v Maďarsku mezi místními fanoušky těší velké popularitě, přesto se o víkendu všichni účastníci museli vypořádat s nepříznivým počasím. Obě dvě kvalifikace i sobotní závod FR 3.5 byly poznamenány deštěm a o slunci si všichni zúčastnění mohli nechat jenom zdát.

V sobotní mokré kvalifikaci si své druhé pole position sezóny vybojoval Oliver Rowland. Déšt se na Hungaroring vrátil těsně před startem závodu.

V deštivých podmínkách hoši z Prahy konečně objevili nějaké praktické využití pro  grid girls, respektive  pro jejich deštníky...

Zdání klame, trofej za první místo si Rowland z Maďarska neodvezl. V sobotním závodě se musel spokojit až se třetí pozicí, na kterou byl odsunut v posledním kole, kdy ho předjel Pierre Gasly.

Vítězem sobotního závodu se stal Robert Merhi. Navázal tak na úspěchy z posledních dvou podniků, zvítězit dokázal v Moskvě i v Německu. V Maďarsku své bodové konto navýšil i v neděli, kdy dojel druhý. V šampionátu mu patří druhá pozice a aktuálně je to pilot, který má z celého pole FR 3.5 do F1 nejblíže. Na Monze si ve volném tréninku vyzkoušel  Caterham a hned na první pokus porazil svého kolegu Marcuse Ericssona. A jelikož u Caterhamu není nic jisté, je možné, že ho letos uvidíme i v nějakém závodě.

V Maďarsku se ve FR 3.5 odehrál jeden významný debut. Za stáj Comtec nastoupil Esteban Ocon. Čerstvě osmáctiletý pilot v současné době září v F3 Euro, kde vede průběžné pořadí před Maxem Verstappenem. Ve svém prvním madarském závodě se uvedl velmi dobře, kvalifikoval se šestý a v závodě bral dva body za deváté místo.

O to horší zklamání přišlo v neděli, Esteban v kvalifikaci rozbyl svůj vůz a do druhého závodu vůbec nenastoupil

Beitske Visser se v průběhu sezony postupně zlepšuje. V Maďarsku však doplatila především na nepovedené kvalifikace. V neděli přesto předvedla pěkný výkon, když se z 19. místa na startu dokázala propracovat až na 12. místo v cíli. V obou závodech zároveň poprvé porazila svého zkušenějšího týmového kolegu.

Na své působení ve FR 3.5 přijel na Hungaroring zavzpomínat Jules Bianchi. Před dvěma lety tu bojoval o titul se stájí Tech 1.

Pilotovi Marussie  určitě udělalo radost vítězství jeho krajana a také velkého kamaráda Normana Nata v nedělním závodě.

Vedoucí pilot šampionátu Carlos Sainz z Maďarska opět odjel bez jediného podiového umístění. Body ale sbíral, v sobotu se dokázal propracovat ze čvrnáctého místa až na čtvrté a v neděli skončil pátý.V šampionátu pořád vede o 16 bodů před Merhim. Narozdíl od jeho konkurenta se mu ale cesta do F1 díky angažování Maxe Verstappena v Toro Rosso spíše uzavírá...

Matthieu Vaxiviere z Lotusu se účastnil již druhého závodního víkendu po vyléčení svého monackého zranění a opět se ukázal v dobrém světele. V Německu oslavil návrat svým prvním pódiovým usmístěním a v Maďarsku si dojel pro páté a sedmé místo. I přesto, že zmeškal čtyři závody, mu v průběžné kvalifikaci patří 11. místo. Teď se těší do Francie na svůj domácí závod.

Jedním z dalších francouzských pilotů, které příští týden čeká domácí závod, je i Pierre Gasly. Ve své nováčkovské sezóně má na kontě již 6 podiových umístění, ale vítězství mu pořád chybí, Dočká se tedy v domácím prostředí?

Zdroj: formule.cz