Na Red Bull Ringu zvítězil Rowland i Vaxiviere

vydal: Šárka Chomiaková
zveřejněno: 12.7.2015, 21:45

Formule Renault 3.5 se po dvou letech vrátila na Red Bull Ring. Tentokrát to však nebylo v rámci World Series by Renault, ale FR 3.5 se zde připojila k European Le Mans Series. To mělo za následek, že závodní víkend měl poněkud netradiční formát. Obě kvalifikace se odjely v sobotu, a oba závody v neděli. Na pořadí to ale zásadní vliv nemělo a zvítězit dokázali oba hlavní favorité.

Nejdříve se ale pojďme podívat na jezdecké změny, ke kterým před závodem  v Rakousku došlo. V první řadě letos poprvé do závodů nastoupila stáj Comtec. I když na trati jsme mohli vidět pouze jeden její vůz. Ten byl pilotovaný Louisem Deletrazem. Tento osmnáctiletý Švýcar je vedoucím pilotem průběžného pořadí Formule Renault 2.0 Eurocup, kde tuto sezónu dokázal již třikrát zvítězit.

Významnou změnu zaznamenalo jezdecké složení české stáje Lotus. Ta totiž nebyla spokojena s výkony Meinderta van Buurena, proto s ním ukončila spolupráci. Do jejich kokpitu se místo Holanďana vrátil Marlon Stockinger, který v týmu působil dva předchozí roky a letos se přesunul závodit do GP2. Van Buuren se naopak vrátil do stáje Pons, za kterou závodil loni.

1. závod

V první kvalifikaci si své třetí pole position sezóny vybojoval vedoucí muž průběžného pořadí Oliver Rowland, jeho největší soupeř v boji o titul Matthieu Vaxiviere startoval jako třetí. Parádní návrat se povedl Marlonovi Stockingerovi, ten si vybojoval druhé místo na startu. První pětici doplnil Dean Stoneman a Roberto Merhi.

Po zhasnutí červených světel Rowland bezchybně odstartoval, udržel si vedení a na zbytek pole si začal budovat náskok. Za něho se zařadila dvojice týmu DAMS v pořadí Stoneman, de Vries. Vaxiviere se propad na čtvrté místo, pátý zůstal Merhi. Na trať musel být ihned povolán safety car kvuli nehodě van Buurena, Celise a Gelaela.
Po restartu Rowland si i nadále držel vedení a zvyšoval svůj náskok, pak se na okruhu zastavil Roy Nissany a na trať musel safety car podruhé. Ani to však Angličana nezastavilo a cílem projel první s náskokem 8 sekund, druhý skončil Dean Stoneman, který se zároveň stal nejlépe umístěným nováčkem závodu, na stupních vítězů je doplnil Nyck de Vries.

Roberto Merhi skončil v závodě jako čtvrtý, nejzásadnější část dne ho ale potkala až po projetí cílem. Jel až příliš pomalu, když do něj ve velké rychlosti narazil Nicholas Latifi, byla z toho na první pohled těžká nehoda. Nic vážného se nikomu naštěstí nestalo.

Roberto Merhi si za své počínání vysloužil nejen vlnu kritiky z paddocku FR 3.5, ale přišel i tvrdý trest. Byl vyloučen z obou závodů na Red Bull Ringu. O to horší to byla situace, že pro druhý závod si vybojoval druhé místo na startovním roštu.

2. závod

V druhé kvalifikaci pro změnu zvítězil druhý z kandidátů na titul Matthieu Vaxiviere. Druhé místo si vybojoval Roberto Merhi, ale ten byl za svojí kolizi ze závodu vyloučen, proto se do první řady posunul Oliver Rowland. Třetí startoval Nyck de Vries, za ním Roy Nissany a Marlon Stockinger.

Po startu se pilot stáje Lotus dokázal udržet v čele, ač musel odolávat útokům Olivera Rowlanda. Za nimi Roy Nissany překonal Nycka de Vriese a ocitl se třetím místě. Start závodu zaznamenal tři oběti, odstoupl nováček Loius Delétraz, Nicholas Latiti a Dean Stoneman.

Vaxiviere a Rowland se na čele střídali v zisku nejrychlejších kol,ale pak přeci jen Francouz nabral tempo, Rowlandovi poodje a zvítězit dokázal s náskokem čtyř sekund. Nikým neohrožen si pro své první podium v kariéře dojel Roy Nissany, což také znamenalo první podiové umístnění pro stáj Tech 1 v této sezóně.

I po závodním víkendu na Red Bull Ringu v Šampionátu vede Oliver Rowland. Na svém kontě má 166 bodů. Vaxiviere má již o 26 bodů méně. Třetí je až hluboko za nimi s 90 body Jaafar.