Formule Renault 3.5 má za sebou poslední závodní víkend

vydal: Šárka Chomiaková
zveřejněno: 18.10.2015, 21:30

Tohle je konec jedné kapitoly. Formule Renault 3.5 ve španělském Jerezu odjela svůj poslední závod v rámci World series by Renault. O Rowlandovi jako jejím jedenáctém Šampionovi již bylo rozhodnuto, teď se bojovalo jen o místo třetí.

1. závod

V sobotu si své první pole position ve Formuli Renault 3.5 vybojoval Tom Dillmann. Vedle něj se do první řady postavil letošní šampion Oliver Rowland. Jako třetí startoval Egor Orudzhev následovaný Jazemanem Jaafarem a Matthieu Vaxivierem.

V Jerezu však piloty trápilo počasí. Proto byl první závod odstartován za safetycarem. Po dvou kolech se začalo závodit, Tom Dillmann si bez problémů udržel vedení. Následoval ho Rowland a Orudzhev. Orudzhev začal Rowlanda stahovat, ale k žádnému souboji nakonec nedošlo a pilot stáje Fortec si dokázal vybudovat dostatečnou mezeru.

V 10. Kole však postihl Dillmanna defekt a pilot stáje Carlin byl nucen z prvního místa odstoupit ze závodu.  Rowland se tak chopil vedení a bez problémů získat osmé vítězství této sezóny, což byl další rekord. Kromě toho přidal i rekord za nejvíce získaných bodů v sezóně. Druhý skončil Egor Orudzhev a pódiu doplnil Mattheu Vaxiviere.

2. závod

Poslední pole position si vybojoal Rowland následovaný svým letošním soupeřem Vaxivierem. Jako třetí startoval Nyck de Vries, čtvrtý Egor Orudzhev.

Rowland bezchybně odstartoval a ujel se vedení. Vaxiviere se však propadl až na čtvrté místo. Za pilota stáje Fortec se tak zařadil Nyck de Vries a Egor Orudzhev. Pak ale udělal Rowland chybu v zatáčce Ferrari a propadl se na čtvrté místo. Vedení se ujal Nyck de Vries.

V témže okamžiku chyboval Nikita Zlobin a na trať byl povolán safety car. Po restartu si piloti své pozice udrželi. Pořadím ale zamýchaly zastávky v boxech. Nejdříve Vaxiviere dokázal překonat Orudzheva a o kolo později se před tuto dvojici zařadil i Oliver Rowland. Tomu teď patřilo druhé místo. Na trať musel být znovu vyslán safety car, tentokrát kvůli nehodě Roye Nissanyho, tomu přitom patřilo deváté místo poté, co startoval z poslední pozice na roštu.

Kvuli safety caru de Vries přišel o svůj náskok, ale Rowland ho nedokázal ohrozit. Nyck de Vries tak získal své první ve FR 3.5, stal se nejlepším nováčkem a v pořadí šampionátu získal třetí místo.

Konečné pořadí sezóny: 1) Oliver Rowland - 314 bodů 2) Matthieu Vaxiviere - 234 bodů 3) Nyck de Vries - 160 bodů 4) Tio Ellinas - 135,5 bodů 5) Egor Orudzhev 133 bodů