Newgarden držel otěže pevně v rukou

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 19.7.2020, 10:15

Loňský šampion Newgarden měl sobotní večerní závod IndyCar v Iowě plně ve svých rukou. Vedl 214 z 250 kol, nikdy jej na trati jiný jezdec nepřekonal a připsal si své letošní první vítězství. Výrazně se tak posunul vpřed tabulkou. Jeho stájový kolega Power dojel druhý. O kompletní stupně vítězů připravil tým Penske Rahal, který skončil před pátečním vítězem Pagenaudem. Za zády v závěru udržel lídra šampionátu Dixona.

Newgarden s Powerem po startu drželi vedení. Za nimi se přetahovali Daly a Hunter-Reay. Další dvojicí, která bojovala o pozice, byli Herta a O´Ward. Polem ze 16. místa na startu postupoval Ferrucci. Naopak Pagenaud, který do minulého závodu výborně odstartoval, se zasekl na 21. místě.

O´Ward postupně zdolal Hertu, pak Harveyho a ve 48. kole Hunter-Reaye, čímž se posunul na 4. místo. McLaren opět vypadal silný.  Askew byl mezi prvními, kteří zamířili do boxů. S ním tam zajeli i Sató, Pagenaud, Rosenqvist či Herta, který se naopak propadal.

Newgarden zamířil poprvé k mechanikům v 58. kole, Power vydržel na trati ještě jedno kolo. Američan ale udržel své vedení. Naopak Power se musel bránit O´Wardovi, který byl už na třetím místě.

Napodruhé to byl Power, kdo zamířil o kolo dříve k mechanikům. O´Ward vydržel ještě o kolo déle a zastavil ve 107. kole. Krátce na to přišla první žlutá fáze. Carpenter se otřel o zeď a zůstal stát na dráze.

Žlutá fáze pomohla Rahalovi a Pagenaudovi, kteří se posunuli na 4. a 5. místo. Naopak Askew se propadl až na 13. příčku a měl jedno kolo ztráty. Při snaze vrátit se do stejného kola jako lídr závodu se málem srazil se stájovým kolegou O´Wardem.

Večerní romantika v Iowě - západ slunce a IndyCar. Foto: IndyCar

Newgarden při předjíždění jezdců o kolo zpět ztratil náskok a dotáhl se na něj O´Ward. Jeho dobrý závod ale skončil ve 173. kole chybou v boxech. Pravé zadní kolo mechanici dostatečně neutáhli. Když se Mexičan rozjel, musel na konci boxového stání zastavit a mechanici jej odtlačili zpátky, aby svoji práci dodělali.

Při výjezdu z boxů pak udělal chybu Hunter-Reay a narazil do vnitřní zdi. To pomohlo Askewovi. Ten byl v tu chvíli v čele, čekal jej ale ještě pit stop. Naopak pro jeho stájového kolegu O´Warda přišla žlutá v nejhorší možnou chvíli.

Pořadí při restartu ve 192. kole bylo Newgarden, Power, Daly, Rahal, Pagenaud, Harvey, Dixon, Kanaan a Ericsson. Newgarden měl navíc mezi sebou a Powerem ještě o kolo zpět jedoucí dvojici O´Ward a Palou. A tak začal ujíždět. Daly měl starosti s bojující dvojicí Rahal a Pagenaud. Když zamířil do boxů, využil toho Rahal, aby poodjel Pagenaudovi a dotáhl se na Powera. Na použité sadě pneumatik už ale neměl šanci se před Australana dostat.

Newgarden s přehledem závod vyhrál. Řekl, že to je pro něj zadostiučinění za pátek, kdy měl také vůz, se kterým mohl pomýšlet na vítězství, v nevhodnou chvíli pro něj ale přišla žlutá fáze. Druhý Power vyrovnal své nejlepší umístění v sezoně.

Pagenaud z Iowy odjíždí na druhém místě v průběžném pořadí. V cíli zase umazal pár bodů z Dixonova náskoku a je zatím nejvážnějším vyzývatelem Novozélanďana. Ale Newgarden ztrácí jen o čtyři body více.

Naopak poraženým tohoto víkendu je Herta. Do Iowy přijel coby druhý muž průběžného pořadí a jediný jezdec, který zatím vždy dojel v první desítce. Po dvou 19. místech je až sedmý.