Zatím v režii Hondy, nejrychlejší Andretti

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 16.8.2020, 01:55

Dominancí pilotů s motory Honda,převážně těch z týmu Michaela Andrettiho, skončil sobotní program kvalifikace na 104. ročník závodu 500 mil v Indianapolisu. Nejlepší výkon předvedl Andretti, který zajel kvalifikační čas 2:35,6078. Čtyři letmá kola po něm nejlépe zvládli tři jeho stájoví kolegové – Hunter-Reay, Rossi a Hinchcliffe.

Společně s nimi se Dixon, nováčci VeeKay a Palou a dvojice pilotů týmu Bobbyho Rahala Graham Rahal a Sató utkají v neděli o pole position. Nejrychlejší devítka bude mít jeden pokus na to, aby zajela co nejlepší výkon. Na dráhu vyjede v pořadí od nejpomalejšího, tedy jako první Sató a Andretti jako poslední.

Kvalifikace byla naprosto v režii pilotů s motory Honda. V první devítce je jen jeden chevrolet – ten ve voze VeeKaye. V první dvacítce je chevroletů jen pět. Naopak téměř samé chevrolety najdeme na chvostu pole, kdy od 21. do 33. místa je naopak honda jediná.

Nevedlo se bývalým vítězům a šampionům. Poprvé od roku 2002 není mezi devíti nejrychlejšími ani jeden z pilotů týmu Penske. Nejlépe z Penskeho kvarteta dopadl 13. Newgarden. Power byl 22., loňský vítěz závodu a držitel pole position Pagenaud 25., trojnásobný vítěz Indy500 Castroneves až 28.! Mimochodem, když tým Penske zažil v roce 2002 naposledy takto nepovedenou kvalifikaci, v níž obsadil Castroneves 13. a jeho stájový kolega Gil de Ferran 14. příčku, byl to pak právě Castroneves, kdo závod vyhrál.

Trojnásobný vítěz Indy500 Castroneves bude startovat z předposlední řady. Foto: IndyCar

Mezi neúspěšnými kvalifikanty najdeme i 16. Carpentera, který má v Indianapolisu na kontě tři pole position a v posledních letech startoval třikrát z první řady. Fernando Alonso v kvalifikaci skončil na 26. místě.

Umístění pilotů od 10. místa dál je konečné. Ti se již znovu kvalifikovat nebudou. Párty pro piloty startující z poslední řady čeká Karama, Hildebranda a Hanleyho. Podle původního programu by je v neděli čekal boj o udržení se v poli s jezdci, kteří se v sobotu nekvalifikovali. Když ale bylo jasné, že víc než 33 vozů do závodu přihlášených nebude, IndyCar rozstřel o poslední řadu zrušila.

Rozstřel o místa v prvních třech řadách na roštu přijde na řadu v neděli v 19:15 hodin středoevropského letního času. Následovat bude až do půlnoci trénink, který bude jednou z posledních možností, jak vozy připravit na závod. Další možnost budou mít týmy až v pátek.

33. Ben Hanley DragonSpeed Chevrolet 2:41,4948 +5.887

Jezdci na pozicích 10. - 33. z těchto míst odstartují do závodu, jezdci na pozicích 1. - 9. se v neděli utkají o pole position a místa v prvních třech řadách.

Zdroj: původní teportáž redakce, úvodní foto: IndyCar

Zdroj: Originální materiál redakce, úvodní foto: IndyCar