Ferrari dojelo v 1000. velké ceně pro body

vydal: Petr Dufek
zveřejněno: 17.9.2020, 12:25

počet komentářů: 0

Po šoku z Monzy se všechno vrátilo do starých kolejí. Na stupeň vítězů se znovu dostali jezdci týmů Mercedes a Red Bull. To však rozhodně neznamená, že by se v závodě nebylo na co dívat. Posuďte sami.

VC Toskánska byla 44. různou velkou cenou v historii MS F1. Letos to byla už druhá premiéra po VC Štýrska, ale zároveň se jela na okruhu dosud nevyužívaném pro F1.

Podívejme se na některá zajímavá čísla z VC Toskánska:

»    Ferrari nastoupilo k jubilejní 1000. velké ceně v MS F1. Protože se jednalo o 1027. závod v historii, má na kontě pouze 27 absencí. Za tu dobu získalo 238 vítězství a 16 triumfů v Poháru konstruktérů.

»    Itálie je rekordmanem v počtu konání velkých cen F1. Závodilo se v Imole (1x VC Itálie, 26x VC San Marina), v Monze (70x VC Itálie), v Pescaře (1x VC Pescary) a v Mugellu (1x VC Toskánska).

»    Okruh v Mugellu byl 75. tratí, která hostila velkou cenu F1 zařazenou do mistrovství světa. Posledním nováčkem byl městský okruh v Baku v roce 2016.

Safety car měl na počest jubilea týmu Ferrari červenou barvu. Foto: Mercedes

»    Safety car tentokrát neměl tradiční stříbrnou barvu. Na počest tisícího závodu Ferrari byl zbarven červeně.

»    Ferrari obléklo své monoposty do jiného odstínu červené. Jednalo se o barvu bordeaux, kterou jeho vozy používaly v počátcích působení v MS F1.

»    Vozy F1 byly o půl minuty(!) rychlejší než MotoGP. Loni dosáhl Marc Marquez na Hondě v kvalifikaci času 1:45,519. Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci časem 1:15,144.

»    Pouze tři velké ceny v historii zaznamenaly tři pevné starty během jediného dne: VC Rakouska 1987 (vítěz Nigel Mansell), VC Belgie 1990 (Ayrton Senna) a VC Toskánska 2020 (Lewis Hamilton).

»    Lewis Hamilton vyhrál jubilejní 90. velkou cenu. Už jen jediný triumf mu zbývá k vyrovnání rekordu Michaela Schumachera.

»    Alexander Albon z Red Bullu vystoupil poprvé v kariéře na stupeň vítězů. Posedmé během společného působení si připsal víc bodů než kolega Max Verstappen. V pěti případech díky tomu, že Holanďan nedojel do cíle.

Alex Albon vystoupil poprvé v kariéře na stupeň vítězů. Foto: Red Bull

»    Alexander Albon je 213. jezdcem, který se v MS F1 dostal na pódium. Žebříček vedou Lewis Hamilton (158x), Michael Schumacher (155x), Sebastian Vettel (120x), Alain Prost (106x), Kimi Räikkönen (103x) a Fernando Alonso (97x).

»    Lewis Hamilton bodoval ve 222. závodě. O jeden tím překonal dosavadního rekordmana Michaela Schumachera. Třetí je Kimi Räikkönen s 214 závody na bodech. Nutno ovšem připomenout, že až od roku 2010 boduje deset jezdců.

»    Lewis Hamilton potřetí vyhrál premiéru na novém okruhu. Předtím to bylo v Austinu 2012 a v Soči 2014. Tehdy se ovšem jednalo o úplně nové okruhy, zatímco v Mugellu se v jiných kategoriích závodí dlouhé roky.

»    Lewis Hamilton bodoval ve 42. závodě za sebou a vylepšil svůj dosavadní rekord. Na dalších místech jsou Kimi Räikkönen (27), Michael Schumacher (24), Fernando Alonso (23) a Valtteri Bottas (22).

»    Lewis Hamilton byl ve 42. závodě za sebou klasifikován v cíli a překonal tím stávající rekord Nicka Heidfelda (41). Další dlouhé série vytvořili Sergio Pérez (37), Jenson Button (36), znovu Lewis Hamilton (33) a Kimi Räikkönen (30).

»    Alexander Albon byl klasifikován ve všech svých 18 závodech v barvách týmu Red Bull. Jen třikrát se nevešel do první desítky.

»    Valtteri Bottas získal už 52. stupeň vítězů. O jeden tím překonal krajana Miku Häkkinena, který byl ovšem dvojnásobným mistrem světa. Před sebou teď má Nikiho Laudu (54).

»    Mercedes si letos poprvé připsal maximální bodový zisk (44) za první dvě místa v cíli a nejrychlejší kolo. Naposled se mu to podařilo v loňské VC Ruska.

»    Mercedes vytvořil historický rekord, když se jeho vůz dostal do vedení ve 32. velké ceně v řadě. Na dalších místech jsou Williams (31) a McLaren (28).

»    Alexander Albon se stal prvním Thajcem, který vystoupil na pódium. Jeho krajan princ Bira, plným jménem Birabongse Bhanudej Bhanubandh, jezdil v letech 1950 až 1954 a byl nejlépe čtvrtý.

»    Daniel Ricciardo dojel počtvrté během působení v Renaultu na čtvrtém místě. Znovu měl k pódiu blízko, ale tlaku red bullu nemohl odolat.

Daniel Ricciardo měl sice pódium na dosah, ale znovu dojel "jen" čtvrtý. Foto: Renault

»    Sergio Pérez letos vynechal dva závody kvůli pozitivnímu testu na covid-19, ale ve všech ostatních bodoval. Ohlášený odchod z týmu Racing Point neměl na jeho výkon vliv.

»    Lando Norris letos popáté dojel mezi prvními šesti. Naprázdno vyšel jen v Maďarsku a stále se překvapivě drží na čtvrtém místě průběžného pořadí.

»    Lewis Hamilton je jediným jezdcem, který bodoval ve všech letošních závodech.

»    Ferrari ve své premiéře ve VC Monaka 1950 skončilo zásluhou Alberta Ascariho druhé za vítěznou Alfou Romeo řízenou Juanem Manuelem Fangiem. V tisící velké ceně dojelo znovu těsně za Alfou Romeo řízenou Kimim Räikkönenem. Až Finova penalizace posunula alespoň jedno ferrari před alfu.

Vozy Ferrari měly pro jubilejní závod jiný odstín červené. Foto: Ferrari

»    Mick Schumacher v rámci oslav Ferrari jezdil po okruhu s otcovým vozem Ferrari F2004.

»    Kimi Räikkönen získal díky devátému místu první letošní body. Těšit ho mohlo i to, že sváděl vyrovnané souboje s vozy týmu Ferrari, v němž dříve působil a získal i titul mistra světa.

»    George Russell ve 30. závodě za Williams vyrovnal 11. místem své dosavadní maximum. V počtu závodů bez bodu je však v historickém žebříčku už šestý. Před ním jsou Luca Badoer 51, Charles Pic 39, Max Chilton 35, Brett Lunger 34 a Toranosuke Takagi 32.

»    Lewis Hamilton vybojoval 95. pole position. Z toho už 69. postavení v čele startu pro Mercedes. Znamená to, že jen v barvách stříbrných šípů získal víc pole position než Michael Schumacher za celou kariéru.

»    Mercedes obsadil první řadu na startu posedmé za sebou. Devětkrát to dokázal na přelomu let 2014 a 2015.

»    Lance Stroll stál na startovním roštu popáté z posledních sedmi závodů mezi prvními šesti. Tentokrát mu k tomu pomohla penalizace v podobě odsunu o jedno místo pro kolegu Sergia Péreze.

»    Lando Norris poprvé od loňské VC Brazílie nepostoupil do závěrečné fáze kvalifikace.

»    Pierre Gasly po vítězství v minulé VC Itálie nepostoupil z první části kvalifikace. Bylo to poprvé od loňské VC Belgie, v níž se vrátil z Red Bullu do Toro Rosso.

»    George Russell byl v kvalifikacích na všech svých dosavadních 30 velkých cen rychlejší než týmový kolega. Loni jím byl Robert Kubica a letos Nicholas Latifi.

»    Kimi Räikkönen dosáhl nejlepšího letošního výsledku Alfy Romeo v kvalifikaci (13.). Bylo to přesně 20 let a jeden den poté, kdy právě v Mugellu absolvoval svůj první test ve voze F1.

Zdroj: originální materiál redakce, úvodní foto: Ferrari

Zdroj: Originální materiál redakce