Johnson a McLaughlin přichází, Sató a VeeKay zůstávají

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 26.10.2020, 23:15

Hned několik jezdců odhalilo během závěrečného závodního víkendu letošní sezony své plány do budoucna. Do IndyCar v příští sezoně zamíří dvě velká jména – sedminásobný šampion NASCAR Jimmy Johnson a trojnásobný mistr australských Supercars Scott McLaughlin. Nové kontrakty týmy podepsaly s vítězem Indy500 Takumou Satóem a nejlepším nováčkem letošní sezony Rinusem VeeKayem.

Johnson partnerství s týmem Chipa Ganassiho oznámil už v průběhu léta. Chyběl k tomu ale ještě jeden klíčový dílek skládanky – sponzor. Tím bylo angažmá bývalého pilota NASCAR podmíněné. Johnson chce v IndyCar odjet všechny závody na městských a silničních okruzích, a to v sezonách 2021 a 2022.

Teď tým oznámil, že sponzora pro Johnsona sehnal, stala se jím síť autobazarů Carvana. Johnson bude řídit vůz se startovním číslem 48. Jestli jej Chip Ganassi nasadí i na oválech, zatím tým neprozradil. Ganassi také hledá pilota do vozu s číslem 10, protože Rosenqvist přechází k McLarenu.

„Od dob, kdy jsem byl malý chlapec, jsem snil o závodění v IndyCar. Přecházím z jedné organizace zvyklé bojovat o tituly do jiné, o níž víte, že má potřebné zdroje včetně skvělých lidí,“ řekl Johnson. Příští měsíc jej čekají dva testy – v Barber Motorsports Parku a Laguně Sece.

Penske opouští Supercars, McLaughlina bere s sebou

Novozélanďan Scott McLaughlin si IndyCar už v St. Petersburgu vyzkoušel. Před závodem tým potvrdil, že svému jezdci ze šampionátu Supercars splní přání posunout se v kariéře dál. Sedmadvacetiletý McLaughlin bude příští sezonu startovat ve všech závodech IndyCar. Penske rozšíří svůj program na čtyři vozy. Newgarden, Power a Pagenaud zůstávají.

„Jsem nadšený z této příležitosti posunout se v mé kariéře a závodit s těmi nejlepšími na světě. Poslední čtyři roky závodění pro DJR Team Penske byly úžasné. Chci poděkovat každému členovi týmu, každému, kdo mi pomohl dostat se do tohoto bodu v kariéře. Nemohl bych realizovat svůj sen, kdyby nebylo tvrdé práce tolika lidí,“ řekl McLaughlin.

Scott McLaughlin si IndyCar vyzkoušel už v St. Petersburgu. Foto: IndyCar

Penske strávil v Supercars šest let a to v alianci s týmem Dick Johnson Racing. McLaughlin získal tři tituly v řadě a vloni ovládl i slavný závod Bathurst 1000. Penske se teď rozhodl z australského šampionátu stáhnout, jako jeden z důvodů uvedl pandemii koronaviru

Sató a VeeKay pokračují u stávajících týmů

Vítěz letošního ročníku 500 mil v Indianapolisu Takuma Sató zůstane i čtvrtou sezonu v řadě u týmu Rahal Letterman Lanigan Racing. Japonec má na kontě 182 závodů v IndyCar, z nichž šest dokázal vyhrát, ten první v roce 2013 v Long Beach pro tým A.J. Foyta. Pro tým Michaela Andrettiho vyhrál Sató v roce 2017 Indy500. Poslední tři sezony strávil u stáje Rahal Letterman Lanigan Racing, za kterou už závodil v roce 2012. Sató přidal vítězství v Portlandu (2018), Alabamě a St. Louis (2019) a letos podruhé vyhrál  Indy500.

„Jsem nadšený, že budu pokračovat u týmu Rahal Letterman Lanigan Racing i v roce 2012. Letošní sezona byla z mnoha důvodů nezapomenutelná. Nemusím říkat, že to byla velmi náročná situace, ale tým tvrdě pracoval, aby i za těchto podmínek zůstal konkurenceschopný. Naše vítězství v Indy500 je opravdu speciální chvíle a chci všem znovu poděkovat. Už nyní se soustředíme na budoucnost a opravdu se těším na sezonu 2021,“ uvedl dvojnásobný vítěz Indy500.

Takuma Sató pokračuje u týmu Bobbyho Rahala. Foto: IndyCar

Sató v lednu oslaví už 44. narozeniny. O celých 24 let je mladší nejlepší nováček letošní sezony Rinus VeeKay. Rodák z nizozemského Hoofddorpu má v dokladech napsáno Rinus van Kalmthout, jméno si ale zjednodušil, když začal závodit v zámoří. Je doslova odchovancem juniorského programu Road to Indy.

„Cítím se jako úplně jiný jezdec, než jakým jsem byl na začátku roku. Tým byl vůči mně tak trpělivý a dal mi možnost naučit se, co jen bylo možné. Mám kolem sebe skvělou skupinu lidí a nemůžu se dočkat, až začne příští ročník,“ prohlásil VeeKay.

Šanci mu letos dal Ed Carpenter a nemusí litovat, VeeKay získal v podzimním závodě v Indianapolisu pole position a první umístění na stupních vítězů. Celkově skončil na 14. místě, což s přehledem stačilo na to, aby pro tým zajistil podporu z programu Leaders Circle, kdy IndyCar rozděluje nejlepším 22 účastníkům vždy po milionu dolarů.

Zdroj: IndyCar, úvodní foto: IndyCar

Zdroj: IndyCar. Úvodní foto: IndyCar