Pod palmami a horkým floridským sluncem

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 23.4.2021, 23:50

Tento víkend pokračuje ve floridském St. Petersburgu sezona IndyCar. Piloty čeká druhý závodní víkend v řadě. Po podniku na přírodním okruhu Barber Motorsports Park se série stěhuje na městský okruh v ulicích floridského St. Petersburgu. Jezdci se na Floridu vracejí už po půl roce, vloni byl na jaře závod kvůli covidu zrušen, následně jej ale IndyCar obnovila a přesunula na říjen.

Změny postihly i letošní závod. Ten se původně měl jet o měsíc dříve, promotér ale požádal o odklad. Vsázel na to, že lepší epidemická situace umožní vpustit na tribuny diváky. Nakonec se na závod může přijít podívat 20 tisíc lidí.

Ti uvidí podnik na trati, která už se stala v kalendáři série tradiční. Závodění v ulicích floridského města, které leží na březích zálivu Tampa Bay tak trochu ve stínu větší Tampy, má kořeny v závodech vytrvalostních vozů IMSA a to v roce 1985.

Na podobných místech, kde závodily na přelomu 80. a 90. let sportovní vozy, byl v roce 2003 vytyčen okruh pro šampionát CART. Ten ale na konci roku zkrachoval. Netrvalo to ale dlouho, přesně dva roky, a formule byly v ulicích St. Petersburgu znovu, tentokrát to ovšem byla série IndyCar. Pro ní to byl vůbec první závod mimo ovál.

Závod vyhrál Dan Wheldon, který pak v St. Petersburgu i žil. Po jeho tragické smrti před 10 lety v Las Vegas po něm pojmenovali zatáčku.

O kolize nebývá v první zatáčce nouze. Foto: IndyCar

Nejúspěšnějším pilotem je s třemi vítězstvími v St. Petersburgu Hélio Castroneves. Tým Penske, za který startoval, vloni v říjnu zaokrouhlil počet vítězství na deset. Vítězství obhajuje Josef Newgarden. Ten měl vloni na konci sezony ještě naději na titul, kromě vítězství ale potřeboval, aby se nedařilo Scottu Dixonovi, což se mu ale nesplnilo.

Newgarden má co napravovat. Minulý víkend v Alabamě udělal v prvním kole chybu a způsobil řetězovou nehodu. Do té byl zapletený také Colton Herta, který také myslí na to, že by se mohl zapojit do souboje o titul. Naopak se dařilo Powerovi (2. místo) a Dixonovi (3. místo), ale také mladíkům O´Wardovi (4. místo) a Palouovi, který slavil své premiérové vítězství v kariéře v IndyCar.

Přestože má na kontě 50 vítězství, po Barber Motorsports Parku je St. Petersburg druhým okruhem, na kterém Scott Dixon nikdy nevyhrál! A to zde startoval šestnáctkrát. Naopak premiérový start čeká Romaina Grosjeana, Jimmyho Johnsona a také Daltona Kelletta. Naopak nováček Scott McLaughlin už má s tratí zkušenosti z loňska.

Oproti předchozím letům si závody mohou užít i fanoušci v České republice a na Slovensku a to prostřednictvím streamovací služby DAZN. Ta se při prvním závodě uvedla ve velmi dobrém světle. Diváci nehlásili žádné výpadky přenosu, který je možné krom počítačů sledovat i na chytrých telefonech či televizích.