Erik Janiš při závodní premiéře na začátku druhé desítky

vydal: Tomáš Richtr
zveřejněno: 12.4.2008, 10:50

Startovní pozici v šesté řadě vybojoval ve své první kvalifikaci v Euroserii F3 Erik Janiš. Pilot týmu Mücke Motorsport byl na německém Hockenheimringu zároveň čtvrtý mezi deseti nováčky respektovaného mistrovství. Boj o místo na roštu dnešního závodu se výjimečně udál v sobotu ráno, včera se organizátoři rozhodli jízdu zrušit kvůli počasí. Slavnou dráhu totiž zalévaly průtrže mračen.

Kvalifikace, zkrácená z plánovaných 30 na 25 minut, se jela na mokré dráze. Erik Janiš se dlouho držel v elitní desítce, z níž na jedenáctou příčku klesl v samotném finiši. Trať sice postupně osychala, nicméně správnou volbou byly pneumatiky se vzorkem.

Dvacetiletý závodník, který je zařazen do juniorského programu Mercedesu Benz, při své premiéře navázal svým jedenáctým časem na výsledky z volného tréninku (12.) a čtvrtečních testů (12. a 5.). Dnešní první závod startuje v 11.50, zítřejší pak v 10.55.

Erik Janiš: „Byla to docela napínavá kvalifikace. Hlavně proto, že jsme byli dnes první kategorií, která na trať vyrážela. Byl velký rébus vybrat správné gumy, ale nakonec jsme se rozhodli pro kola do deště, což se ukázalo jako správná volba. V první polovině jsem byl pořád v elitní desítce, pak jsem zajel do boxů a s týmem jsme řešili, jestli nenasadit slicky. Zůstali jsme ale na mokrých, jen jsem si nechal trochu změnit nastavení. Do posledního kola kvalifikace jsem byl devátý a v onom finálním okruhu jsem byl průběžně rychlejší asi o půl vteřiny, jenže v jedné ze zatáček jsem ztratil probržděním. Pár jezdců mě tak přeskočilo a jsem jedenáctý. Napoprvé to, myslím, není tak špatné. Už se těším na polední závod.“

Peter Mücke, šéf týmu: „Erik měl na místo v nejlepší sedmičce. Jen drobná chyba jej o tuto pozici připravila. To ovšem nevadí, protože Erik je naprostým nováčkem a v této pozici určitě nezklamal.“

Antonín Charouz, manažer jezdce: „Erik zajel velmi dobře. Před ním jsou jen jezdci s většími formulovými zkušenostmi. Je to dobrý základ pro dnešní závod.“