Testy v Barceloně zahájil dominantním časem Webber

vydal: Pavel Fabry
zveřejněno: 25.2.2010, 18:10

Mark Webber otevřel závěrečné předsezonní testy formule 1 na katalásnkém okruhu nedaleko Barcelony suverénním časem, když nejbližšímu soupeři naložil téměř sekundu.

Pilot Red Bullu věnoval dopolední část dnešního dne rychlým jízdám s menším množstvím paliva, ze kterých pramenil jeho čas 1:21.487, který už po zbytek dne nebyl překonán.

Jeho čas zde v Barceloně dokazuje, že Red Bull RB6 je skutečně rychlý vůz, trať totiž díky svému charakteru prověří monoposty opravdu důkladně a zejména aerodynamické nedostatky jsou zde v plné šíři vidět.

Webber se odpoledne zaměřil na delší jízdy, i když po šestadvaceti kolech jeho snažení předčasně skončilo, když zastavil na trati a zapříčinil vyvěšení červených vlajek.

Nejblíže se dnes k Webberovu času dostal Nico Hülkenberg z Williamsu, který byl ale téměř o sekundu pomalejší. Němcův nejrychlejší pokus přišel na konci dne, kdy se Hülkenberg věnoval kvalifikačním simulacím.

Jen desetinu sekundy za ním skončil Nico Rosberg v barvách Mercedesu. Ten po většinu dne jezdil dlouhé stinty, i když například před pauzou na oběd zajel pár rychlých kol.

Odpoledne Rosberg zřejmě zkoušel simulaci závodu, s těžkým vozem odjel 24 kol a pak zamířil do boxů pro čerstvé pneumatiky. Jenže krátce po jejich výměně jeho vůz před desátou zatáčkou zastavil.

Další slibný výsledek vyjel pro BMW Sauber Pedro de la Rosa, který obsadil čtvrté místo. Jeho nejrychlejší kolo ale bylo zhruba o sekundu a půl pomalejší než Webberovo maximum.

Pátý skončil obhájce titulu Jenson Button z McLarenu. Jeho nejrychlejší čas 1:23.452 přišel v jedenáctém kole čtrnáctikolové jízdy, kterou však zakončilo zastavení na oblíbeném místě, před desátou zatáčkou. Kvůli této červené fázi byl dnešní test ukončen o pár minut dříve.

Šestý čas dnes patří Vitantoniu Liuzzimu za volantem Force Indie VJM03. Ital dnes se svým týmem mimo jiné pracoval i na strategiích zastávek v boxech.

Ne příliš dobrý den má za sebou Fernando Alonso a jeho tým Ferrari. Dvojnásobného šampiona zastavil kolem půl jedenácté dopoledne problém s elektronikou, který jej vyřadil ze hry až do oběda. Během dopolední části tak Španěl najel jen 22 kol.

V té odpolední ale přidal dalších 55 okruhů a svým nejrychlejším časem 1:24.170 se zařadil na sedmé místo, jen tři tisíciny sekundy před osmého Vitalije Petrova z Renaultu.

Devátý byl dnes Jaime Alguersuari v barvách Toro Rosso, poslední dvě příčky pak zatím tradičně patří nováčkům.

Na předposledním místě najdeme Virgin a Lucase di Grassiho. Černo-červený tým dnes opět stíhala smůla, di Grassi totiž krátce před pauzou na oběd ztratil v rychlé deváté zatáčce kontrolu nad svým VR-01 a zádí naradil do bariéry z pneumatik.

Poškození vozu už týmu nedovolilo pokračovat, neboť šlo o poměrně silný náraz a tým s sebou neměl dostatek náhradních dílů na opravu poškození. Ty by ale měly dorazit ještě dnes a Virgin by se tak měl zítra znovu zapojit do akce.

První kompletní testovací den dnes odjezdil rezervní pilot Lotusu Fairuz Fauzy. Malajec byl ale ze všech nejpomalejší, přičemž na di Grassiho ztratil sekundu a jeho manko na prvního Webbera dokonce přesáhlo šest sekund.

Fotogalerii z dnešního dne naleznete zde.