Hinchcliffe nahradil Patrick i coby nejoblíbenější jezdec série

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 28.11.2012, 14:25

Kanadský jezdec James Hinchcliffe vystřídal Danicu Patrick nejen ve voze sponzorovaném GoDaddy.com, ale nyní i v roli nejoblíbenějšího jezdce IZOD IndyCar Series. Vloni sice fanoušci zvolili in memoriam Dana Wheldona, ale předtím americká závodnice, která se mimochodem v těchto dnech rozvádí, hlasování fanoušků dominovala. Druhé místo s odstupem jednoho procenta získala Simona de Silvestro. Třetí a čtvrtou příčku si připsali veteráni Tony Kanaan a Dario Franchitti. Ex-pilot Formule 1 Rubens Barrichello skončil v hlasování fanoušků pátý.
„Jsem opravdu poctěný, že mě fanoušci zvolili za svého oblíbeného jezdce,“ řekl Hinchcliffe. „Nejprve mě zvolili starostou (fiktivního města Hinchtown), pak jsem se dostal na hlavní stránku GoDaddy (díky kampani fanoušků na sociálních sítích), a teď jsem nejoblíbenější jezdec fanoušků. Byl to skvělý rok a nemůžu se dočkat, až v roce 2013 zase vyjedeme a budeme v tom pokračovat. Fanoušci jsou ti, na kterých hlavně záleží. Sám jsem byl kdysi fanoušek a stále jím sem, takže že mě vybrali, to je něco speciálního.“
I nejoblíbenější pilot ve Firestone Indy Lights závodil v letošním ročníku za tým Andretti Autosport. Fanoušci v této kategorii totiž zvolili kolumbijského závodníka Sebastiana Saavedru. Saavedra vyhrál s tříprocentním náskokem před letošním šampionem Tristanem Vautierem. Překvapivě zbylá místa v první pětce obsadili jezdci, kteří v Indy Lights odjeli jen jeden nebo dva závody. Třetí místo totiž patří šampionovi oválových závodů USAC a letošnímu startujícímu v Indy500 Bryanu Clausonovi (v Indy Lights startoval v Milwaukee a Iowě a v obou závodech dojel desátý). Bratr Justina Wilsona Stefan startující jen při finále sezóny ve Fontaně skončil čtvrtý. Páté místo obsadil Chase Austin, z poloviny Afroameričan, který v Indy Lights startoval v Indianapolisu a Iowě, příští rok by měl s týmem A. J. Foyta startovat v Indy500.
„Je skvělé cítit i po sezóně podporu fanoušků,“ řekl Saavedra. „Byli skvělí celý rok a tohle mě hodně motivuje, abych jim zase přinesl úžasné momenty, které si budou pamatovat. Chci poděkovat všem, kteří hlasovali a že jsou stále v kontaktu se světem IndyCar. Blíží se velké věci a jsem si jistý, že se všem budou líbit. Znovu děkuji.“
I v sérii Star Mazda se titulu nejoblíbenějšího jezdce dočkal pilot týmu Andretti Autosport. Zach Veach triumfoval podruhé v řadě, stejný titul si připsal loni v šampionátu U.S. F2000. Jeho stájový kolega Sage Karam skončil druhý. Třetí místo patří Američance Ashley Freiberg.  Connor De Phillippi, který ve Star Mazda strávil už tři sezóny, skončil čtvrtý. Kolumbijský vicemistr Gabby Chavez obsadil pátou příčku. Šampion Star Mazda, Brit Jack Hawksworth, se vůbec do první pětky nedostal.
„Je prostě neskutečné, že jsem se stal nejpopulárnějším jezdcem podruhé v řadě,“ řekl Veach. „Zrovna mi bude 18, tak to beru jako nejlepší narozeninový dárek. Jsem šťastný, že mám tak silnou fanouškovskou základnu a jsem vděčný za jejich hlasy. Je super, že tuto poctu mohu sdílet s mými dvěma kolegy od Andretti Autosport, Hinchcem a Sebastianem. Jsem si jistý, že Hinch vymyslí nějaký způsob, jak bychom to společně mohli oslavit – třeba reklamou na GoDaddy.com."

Andretti Autosport nevyhrál jen v U.S. F2000. Jejich pilot Shelby Blackstock skončil druhý. Americká závodnice Shannon McIntosh hlasování s přehledem vyhrála, ačkoliv na dráze to z její strany nebyla žádná sláva. Vnuk trojnásobného šampiona Formule 1 Jacka Brabhama Matthew, letošní šampion, skončil třetí. Těsně porazil Američana Spencera Pigota, s nímž do posledního závodu sváděl dramatický souboj o titul. Páté místo obsadil RC Enerson, který v hlavní třídě U.S. F2000 odjel jen jeden závod coby host, celou sezónu odjel v nižší třídě National a získal v šampionátu třetí místo.