Dramatický sprint na 400 mil.

vydal: David Hanáček
zveřejněno: 22.4.2013, 14:40

Letošní osmý závod nejvyšší soutěže NASCAR byl odmávnut nedaleko města Kansas City, města které leží na hranicích států Kansas a Missouri. Trať je svým charakterem velice podobná oválu Las Vegas Motor Speedway. Mezi favority se tedy opět řadil Matt Kenseth, Brad Keselowski či Kyle Busch.

Během páteční kvalifikace byl nejrychlejší Matt Kenseth, pro kterého to znamenalo druhé pole-position letošní sezóny. Celkově byl Kenseth v kvalifikaci nejrychlejší již po 26 ve své kariéře. Dalo by se říci, že tento šampión z roku 2003, nabral druhý dech. Poté co přesedlal z týmu Roush Fenway Racing do týmu Joe Gibbs Racing dokazuje, že patří mezi stále ty nejrychlejší. Přesun tohoto veterána do týmu, který v minulosti spíše vsázel na mladé talenty se určitě vyplatil.

Menší crash-fest byl k vidění už během předchozího dne, kdy šňůru žlutých vlajek zahájil sám velký Kyle Busch. Nedělní sprint na 267 kol měl velice podobný scénář, v hlavní roli opět Kyle Busch. Ten se roztočil už po čtyřech odjetých kolech. Tentokrát bez škrábance, na které ovšem ještě došlo. Hned po mávnutí zelenou vlajkou se vedení ujal Matt Kenseth, který tak chtěl napodobit vítězství z Las Vegas.

Jimmie Johnson, který před tímto závodem byl na prvním místě průběžného pořadí, tentokrát startoval až 21. pozice. Tento pětinásobný šampión byl v Kansasu téměř neviditelný - ve vedení se ukázal jen po dobu devíti kol. Jeho snažení se však na konci 267. kola proměnilo ve třetí místo. Johnson tak nikým nepozorován sbírá poctivě body v každém závodě, což je skutečnost, která z něj dělá žijící legendu. Až na smolný Bristol a dvanácté místo v Kalifornii, se Johnson vždy umístil v první desítce.

Komu se ale nedařilo, byl Brad Keselowski. Od samotného začátku měl problémy se svým vozem, jeho snažení se smazat penalizaci po závodě v Texasu tedy nezačalo nejlépe. I díky častým pit-stopům ze začátku závodu, se Keselowski ke svým mechanikům v jednom případě vydal dříve než byla otevřená boxová ulička. Loňský mistr se na trati rázem ocitl s jednokolovou ztrátou. Avšak o Keselowskim se dá říci stejná pohádka jako o již zmíněném Johnsnovi. Oba jezdci resp. týmy nevzdávají zdánlivě prohrané závody, což se projevilo i tentokrát v Kansasu. Díky žlutým fázím a pravidlu “wave’round” se Keselowski postupně probojoval zpět do stejného kola jako vedoucí jezdec. Jeho snažení se nakonec proměnilo v šesté místo.

Největší vzrušení závodu připravila dvojice Kyle Busch a Joey Logano. První jmenovaný měl problémy už ze začátku závodu - smolný víkend ale ještě nebyl u konce. Busch dostal smyk ve třetí zatáčce a ačkoliv se jeho vůz poté pohyboval podél lemující zdi, se svojí osmnáctkou náhle zabočil do leva a vjel tak do cesty jistě překvapenému Loganovi. Ten se situací nemohl již nic udělat a téměř v plné rychlosti narazil do vozu Kyla Busche. Díky zpomaleným záběrům jsme si pak mohli v několika opakovaných momentech vychutnat, jaké to je když se v sérii NASCAR bourá.

Oba pánové z vozů vystoupili nezraněni.

Smolař z Texasu Jeff Gordon, který musel díky poruše na vozu odstoupit z dobrého místa v samotném závěru závodu, si svoji smůlu vybral už během kvalifikace. Díky nehodě na Gordona zbyla poslední startovní pozice. Tento stále rychlý čtyřnásobný šampión dokončil nedělní závod na 13. místě - jeho vstup do letošního Chase for the Cup se prozatím mírně vzdaluje. Po osmi závodech se nachazí až na 15. pozici.

Před i během závodu bylo ovšem velmi slyšet o týmu Roush Fenway Racing. Ten přislíbil finanční pomoc obětem tragédie, která se odehrála před pár dny v Bostonu. Společnost, která ja částečným majitelem týmu - tedy Fenway Sports Group - je mimojiné vlastníkem bostonského baseballového týmu Boston Red Sox. Finanční pomoc měla podobu tisíce dolarů za každé odjeté kolo ve vedení jednoho z vozů, který vlastní Roush Fenway Racing. Jako jediný dokázal tuto “povinnost” splnit nováček Ricky Stenhouse Jr. Na prvním místě odkroužil celkem 26 kol, přeloženo do čísel - Roush Fenway Racing daroval po nedělním závodě 26’000 dolarů.

Žlutých fází bylo tentokrát osm, oproti podzimnímu závodu nedaleko Kansasu se tedy dění moc nepřerušovalo. Další velké vzrušení však na protilehlé rovince přichystali pánové Ambrose, Mears, Gilliland a jediná dáma závodního pole Danica Patrick.

Závěrečná kola patřila dvojici Matt Kenseth a Kasey Kahne. Závod v Kansasu se tedy téměř do puntíku řídil scénařem z Las Vegas. Bohužel pro Kasey Kahna, do puntíku uplného. Ačkoliv se v závěrečných kolech Kahne několikrát přiblížil vedoucímu Kensethovi až na dostřel, na předjíždění to zatím nestačilo. Drama to však bylo do posledních metrů. Kahne neustále hrozil a snižoval ztrátu - nakonec se ale ukázalo, že závod má “jenom” 267 kol - Kahne už neměl dostatek času a tak vyhrál Matt Kenseth. Rozdíl mezi vítězným Kensethem a druhým Kahnem byl 0.150 sekundy. Pro šampióna z roku 2003 to bylo 26. vítězství v jeho 480. startu v rámci kariéry NASCAR Sprint Cup.

Ve vedení průběžného přadí je stále Jimmie Johnson, který navýšil svůj náskok na úctyhodných 37 bodů. Dalo by se říci - díky za Chase for the Cup.

Další závod je naplánován zpět na jiho-východě USA ve státě Virginia. Půjde o návrat na krátké okruhy a zároveň se letos poprvé pojede pod umělým osvětlením. Závod na Richmond International Raceway bude odstartován po první hodině noční našeho času (ze soboty na neděli).