K testerům Red Bullu se přidal hráč Gran Turismo 5

vydal: Róbert Randuška
zveřejněno: 17.2.2014, 09:25

Do jezdecké sestavy Red Bullu odvčera patří i Jann Mardenborough, který svou závodnickou kariéru nastartoval na herních konzolích PlayStation a závodních simulátorech.

Mardenborough v roce 2011 vyhrál soutěž, do které se přihlásilo více než 90 000 virtuálních závodníků. Šlo o soutěž, kterou společně pořádaly automobilka Nissan a výrobce herních konzolí a závodních her, Sony. Odměnou mu byla účast na čtyřiadvacetihodinovce v Dubaji. Spolu s jeho kolegy tam v roce 2012 dokázali auto Nissanu dovést do cíle na třetím místě v jeho kategorii.

Brit v mladém věku rád soutěžil na motokárách, ale když měl teprve 11 let, jediný motokárový okruh v blízkosti jeho bydliště zavřeli a Mardenboroughova rodina neměla dostatek peněz na to, aby mohl své schopnosti nadále rozvíjet na nějaké vzdálenější trati.

Malý Mardenborough se tak své vášni nadále věnoval alespoň virtuálně, přičemž si ho získali hlavně hry ze série Gran Turismo. Když o mnoho let později Sony a Nissan vyhlásili soutěž v Gran Turismo 5, studoval již Mardenborough na univerzitě. Na té si však vzal rok volna a vrhl se na trénink GT 5 na herním simulátoru. Herní simulátory by se daly nazvat malými, chudými příbuznými simulátorů, které si ve svých továrnách nechali sestavit týmy Formule 1.

Nejlepších 12 virtuálních jezdců pak prošlo tvrdými zkouškami, které zahrnovaly test fyzické zdatnosti pod dohledem mariňáků, jakož i jízdu v Nissanu 370z GT3. Nejlepší čtveřice si to pak rozdala v závodě přímo na okruhu v Silverstone, který Mardenborough vyhrál s 8 sekundovým náskokem.

Mladý Brit se rozhodl zkusit kariéru závodního pilota. V roce 2012 se zúčastnil britského šampionátu vozů GT, kde získal své první vítězství na skutečné trati a celkově obsadil šesté místo.

Loni Mardenborough přesedlal do monopostů. Na začátku roku se zúčastnil Toyota Racing Series na Novém Zélandu, kde se stal nejlepším nováčkem sezóny. Po tomto úspěchu se vrátil do Evropy, kde závodil za tým Carlin v evropské i britské sérií F3. Dařilo se mu hlavně ve Velké Británii, kde obsadil celkově 6. místo. Ještě větším úspěchem však byla jeho účast ve slavném závodu 24 hodin Le Mans, kde jako součást týmu Greaves Motorsport obsadil 3. místo v kategorii LMP2. Jeho Zytek Z11SN poháněl osmiválec z dílny Nissanu.

Po tomto úspěchu se Mardenboroughovi plní dětský sen a stává se součástí týmu formule 1. Red Bull využije jeho zkušenosti se simulátory i s reálnými monoposty a 22-letého Brita posadí do svého simulátoru.

"U Red Bullu budu pracovat hlavně na vývoji jejich simulátoru. Nepůjde o jednorázovou záležitost, továrnu Red Bull Racingu budu navštěvovat pravidelně. Minimálně mi to dá možnost pořádně se naučit tratě například v Rusku a v Maďarsku, na kterých jsem ještě nejel. To by mi mohlo pomoci hlavně, pokud se mi podaří získat sedačku v GP3.", řekl Mardenborough, který se letos opět zúčastnil novozélandské Toyota Racing série, kde tentokrát obsadil celkově druhé místo a získal 3 vítězství. Momentálně o účasti v GP3 vyjednává s týmem Arden.

Jann Mardenborough sice spolupracuje výhradně s týmem Infiniti Red Bull Racing a nestal se tak součástí oficiálního juniorského programu Red Bullu, který na F1 připravil i Sebastiana Vettela a Daniela Ricciarda. Přesto je nyní jeho největším cílem zaujmout Red Bull svými výsledky na trati i v simulátoru natolik, aby dostal šanci v jejich juniorském týmu, Scuderii Toro Rosso.

"Tradiční cesta do F1 přes motokáry a juniorské formulové série je již dobře ověřená, ale Nissan a PlayStation se vybrali odlišnou cestou. Podařilo se jim najít několik velmi talentovaných pilotů a sám jsem zvědavý, jak Jann uspěje v našem programu i v závodech GP3. Těším se, že jsme ho mohli vzít pod svá křídla.", vyjádřil se Andy Damerum, driver development manažer Red Bull Racingu.

Všichni gameři mu jistě budou držet palce.

Zdroj: gptoday, wikipedie