Zesnulý Kevin Ward Jr., tvrdá lekce z motorsportu.

vydal: David Hanáček
zveřejněno: 12.8.2014, 15:35

Jména Tony Stewart a Kevin Ward Jr. se díky nemyslitelné tragédii dastala až do hlavního vysílacího času jedné nejmenované české televize. I z toho se dá možná vytušit, jakou měrou se této události věnovala světová média. To, co se stalo na trati Canandaigua Motorsports Park, byla událost, která defacto ve světě motorsportu nemá obdoby a zároveň může, alespoň motorsportem za velkou louží, pohnout s jistými regulemi.

Pro připomenutí. Závod na trati Canandaigua Motorsports Park byl vypsán v rámci seriálu Lucas Oil Empire Super Sprints. Šlo o 25. závodní víkend letošní sezóny. Série, podobně jako K&N Series v rámci NASCAR, slouží jako jeden z pilířů, na kterém roste sláva nejvyšší soutěže tzv. Sprint Cars, tedy soutěž World of Outlaws. Závody, kterých se zúčastňoval i Kevin Ward Jr., se soustředily zejména ve východní části USA. Kevin si během letošních15ti účastí zajistil tři dojezdy v první pětce a pět zářezů v T10.

Pro Kevina to byl velký den. Ačkoliv jméno Tony Stewart v Evropě není známo, jako např. jméno Sebastiena Bourdaise, jeho zásluhy a úspěchy v oblasti amerického motorsportu jsou téměř nekonečné. Připomeňme, že Tony se koncem devadesátých let zúčastňoval Indy Racing League, kde v roce 1997 získal titul. Jeho přestup do NASCAR byl možná nečekaný, i tak Tony dokázal svůj závodní um velice rychle přepasovat na těžké vozy NASCAR. Získané tituly v letech 2002, 2005 a 2011 hovoří za vše. Mimojiné Tony se ve zmiňovaných letech vždy pral s odlišným bodovacím systémem a rozličným přístupem série k určení celkového vítěze. I to jistě svědčí o všestranosti Tonyho závodního umu.

Je tomu necelý rok, co se Tony opět zúčastnil závodu Sprint Cars na trati Southern Iowa Speedway. Druhý týden za sebou se Tony dostal přes střechu, tentokrát vyvázl s komplikovanou zlomeninou dolní končetiny. Zranění, které mu ukázalo stopku do konce závodní sezóny. Mezi tím se Tony, společně s Genem Haasem, věnoval rozkvětu týmu Stewart-Haas Racing, který nyní čítá čtyři vozy v nejvyšší soutěži NASCAR. Tony vždy patřil mezi bouřlivé jezdce, sám si několikrát - stejně jako Kevin Ward Jr. - v minulosti vyřizoval účty “po svých” s protijedoucím jezdcem.

Událost na Canandaigua Motorsport Park byla tragická. Nezbývá než se poučit.

Mladý, teprve dvacetiletý, Kevin Ward Jr. se závodění věnoval od svých čtyř let. Přes první kostrbaté zatáčky se Kevin dostal do různých lokálních soutěží motokár Go-Karts. Své působení obohatil i o nezpočet úspěchů. Na svých oficiálních stránkách prozradil, že během osmi let vyhrál 250 závodů.

Když byly motokárové dny sečteny, Kevin se celkem pochopitelně přesunul o stupínek výše, tedy do juniorských závodů Sprint Cars. Tzv. Micro Sprints přinesly Kevinovy opět velké úspěchy. Během tří let, se tato velká naděje amerického závodění dostala do vítězného cíle hned ve třiceti závodech. Trofej pak Kevin nad hlavu zvedl v roce 2008 a 2009. Následující léta už pro Warda juniora znamenala přesun do velkých Sprint Cars. Rok 2012 pak byl ve znamení titulu Rookie of the Year ve vzpomínané soutěži Empire Super Sprint.

Sezóna 2014 byla pro Kevina pátá v rámci “východních” Sprint Cars. Závod na CMP byl pro něj i pro ostatní velkým dnem. Tony Stewart je jedním z nejúspěšnějších a nejznáměnjších závodníků USA. Pro Kevina by to byl den, o kterém by se zmiňoval i v daleké budoucnosti - pochlubit se “jel jsem proti Tonymu” by chtěl určitě každý.

Z dostupných záznamů, který začíná při výjezdu ze čtvrté zatáčky, žádný prokazatelný kontakt mezi Tonym a Kevinem není. Možná se oba protagonisté potkali už během předcházejících kol. Reakce Kevina nebyla ničím vyjímečná. Stejně jako v zámořské hokejové soutěži (potažmo i v té naší), se podobná vystoupení tolerují. Kevin však udělal o krok více …