Kovalainen a Francie jsou vítězi Závodu šampionů

vydal: Tomáš Richtr
zveřejněno: 4.12.2004, 21:10

Mladý finský závodník série Nissan World Series Heikki Kovalainen porazil ve finále Závodu šampionů (Race of Champions) na pařížském Stade de France sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera. A to dokonce v jeho vlastní značce. Získal tak titul "Champion of Champions".

Ve finále, které bylo jedním z vrcholů celého dne, spolu závodili ve vozech Ferrari 360, ale jezdilo se i s vozy rally a buginami. Na speciálním okruhu připomínajícím krátké rychlostní zkoušky z MS rally uprostřed fotbalového stadionu se utkala mnohá slavná jména ze všech známých motoristických soutěží.

V Paříži se ukázali mj. Felipe Massa, David Coulthard, Jean Alesi, Colin McRae, Sebastien Loeb, Sebastien Bourdais, Kenny Brack, Mattias Ekstrom, Marcus Gronholm, Armin Schwarz či Tony Kanaan, ale i další.

Heikki Kovalainen by vyhrál, i kdyby cílovou pásku neproťal jako první, neboť Schumacher dostal penalizaci 10 sekund za kontakt s ochrannou bariérou.

V soutěži národů Michael Schumacher svou chybou (zpomalil, protože si myslel, že již závod skončil, načež postoupila Brazílie) způsobil vypadnutí Německa, domácí Francie měla dvě zastoupení (druhý tým pod označením Playstation a oba týmy se utkaly hned na začátku - postoupila Francie).

Ve finále se utkaly Finsko a Francie, po čtyřech rozjíždkách z pěti byl stav 2:2. Do vozů Ferrari 360 usedli Heikki Kovalainen a Jean Alesi, Fin měl ale problémy se svým vozem a Alesi jej brzy dojel, načež vystoupil z vozu a začal oslavovat. Neuvědomil si ovšem, že ještě neproťal cílovou čáru! Ke spokojenosti drtivé většiny diváků v ochozech si brzy uvědomil svou chybu a stačil ji včas napravit.

Zdroj: Formule.cz