Castroneves vyhrál pod umělým osvětlením v Texasu

200 kol - 300 mil
34° C, slunečno
počet žlutých fází: 2, celkem 19 kol
nejrychlejší kolo: D.Wheldon ve 200. kole - 24,4535 sekundy

Helio Castroneves dokázal zvítězit v pěkném a rychlém (třetím nejrychlejším v historii IRL) nočním závodě v Texasu, když získal vedení během zastávek v boxech až v samotném závěru. Do té doby s přehledem vedoucí Dan Wheldon dojel třetí, předjel jej ještě týmový kolega Scott Dixon.

Přestože se po startu dostal do vedení Sam Hornish, hned ve druhém kole se před něj protáhl Dan Wheldon. Zatímco vedoucí dvojice si budovala minimální náskok, v balíku jezdců za nimi se v úvodních kolech posunoval vpřed Kosuke Matsuura, který se v 11. kole prodral až na šesté místo. Cílem 20. kola projela vedoucí pětice v pořadí Wheldon, Hornish, Castroneves, Dixon a Kanaan. Na čtvrté místo se v následujících kolech posunul Matsuura, zatímo vedoucí dvojice si získala postupně náskok až jednu sekundu.

První žlutá fáze přišla v 57. kole, právě když se jezdci chystali k zahájení prvních zastávek v boxech. Viníkem byl Buddy Lazier, jehož vůz zůstal stát na dráze a musel být do boxů odtažen. Závod byl znovu odstartován v 69. kole s pořadím Wheldon, Hornish, Kanaan, Castroneves a Scheckter. Další žlutá fáze přišla vzápětí, když se za vozem Buddyho Rice objevila sprška kapalin. Nový restart následoval v 79. kole.

Od tohoto okamžiku už se jelo bez dalšího přerušení. Prvních sedm vozů se brzy odpoutalo od zbytku pole, ve kterém se nezdolný Matsuura snažil získat zpět pozice ztracené při prvních zastávkách. V polovině závodu byl na čele stále Wheldon před Hornishem a Castronevesem.

Ve 113. kole se na čtvrtou pozici dostal Scott Dixon a odsunul tak Kanaana o jedno místo zpět. Další vlna zastávek přišla kolem 125. kola a v boxech se postupně vystřídala celá vedoucí skupina. Ani tyto zastávky nic nevyřešily, neboť u všech jezdců z vedoucí skupiny proběhly bezchybně.

Do vedoucí skupiny se dotáhl i Scott Sharp, který se v 174. kole pustil do souboje s Tony Kanaanem. Jejich boj trval několik kol a nakonec z něj vyšel vítězně Brazilec. Schylovalo se k závěrečnému dramatu, do kterého měly ještě vstoupit poslední zastávky v boxech, které začaly ve 180. kole a bylo zřejmé, že mohou rozhodnout boj o první místa. Skutečně se tak stalo, když potíže při zastávkách stály drahocený čas Wheldona a  Hornishe. Oba se sice dokázali dotáhnou za vedoucí dvojici, ale čas strávený v boxech navíc je stál možnost vybudovat si lepší pozice pro finální souboj.

V závěrečném finiši pak Castroneves zdolal Dixona a připsal tak na konto týmu Marlboro Penske již čtvrté letošní vítězství.

V průběžném pořadí vede Castroneves o 22 bodů před Wheldonem.