Grand Prix Masters nejsou na vodě až tak masters

vydal: Tomáš Richtr
zveřejněno: 13.8.2006, 15:10

počet komentářů: 0

Eric Van de Poele a Eddie Cheever si to rozdali o vítězství v Grand Prix Masters na mokrém Silverstone, druhý jmenovaný má však aktivní praxi a ještě nedávno závodil s daleko mladšími kolegy na mokrém Watkins Glenn při závodě Indy Car série.

Závod se začal rozhodovat už během dvou zaváděcích kol za safety carem, kdy mnozí staří mazáci, kteří se v skutečnosti na mokru velmi trápili, dostali hodiny. Po startu přišel o vedení Christian Danner a poté následovala přehlídka nesčetných hodin a výletů mimo trať. Její výčet by zabral pár stránek rukopisu.

Ovšem na trati se také neustále boovalo a mnohdy kolo na kolo. Během míchanice v pořadí se dostal Eddie Cheever do vedení, ale Van de Poele byl jednoznačně rychlejší. Ovšem pokaždé, když se za Cheevera dostal, udělal nějakou zbrklou chybu a zase se propadl.

Nakonec se mu to povedlo, to už v závodě nepokračovali Derek Warwick po kolizi, při které si poškodil zavěšení kola, po vzájemné kolizi odstoupili také Andrea de Cesaris a Jan Lammers.

Nigel Mansell zajel do boxů už na konci prvního zaváděcího kola a po dvou pokusech tam zůstal natrvalo. Problém s nastavením způsobil, že neměl žádnou trakci na zadní nápravě.

Jedenáct kol před koncem se Cheever do vedení vrátil, o třetí místo se prali Hans-Joachim Stuck a Christian Danner, Alex Caffi, do té dobry třetí, srdnatě odrážel útoky Riccarda Patreseho.

Závod rozhodla další z chyb Van de Poela, který při nájezdu na cílovou rovinkou ve velké rychlosti dostal hodiny a Eddie Cheever tak získal téměř osmivteřinový náskok, který se navýšil poté, co Van de Poele další chybou stvrdil svou malou prohru. Kvůli technickým potížím do boxů zajel Stefan Johansson, který v úvodu závodu chvíli vedl.

Na třetím místě pak po všech patáliích dojel Christian Danner. Závod byl nakonec zkrácen jen o dvě kola, z původních 30 se odjelo 28.

Eddie Cheever startoval ve 132 velkých cenách formule 1, ale žádnou z nich nikdy nevyhrál. Dojel druhý ve velkých cenách v USA (1982) a o rok později v Kanadě.