clanky
Reklama
logo
Lizatko.cz
Formule shop
Po startu i za cílem Martina Straky
Kniha - Velikáni Formule 1
Reklama

Sledujte nás na Facebooku   Sledujte nás na Instagramu

Paul Tracy vítězem divokého závodu v Clevelandu

vydal: Michal Beran
zveřejněno: 24.6.2007, 22:15

počet komentářů: 0


Paul Tracy si dnes v Clevelandu musel připadat jako na houpačce. Závod na letištním okruhu začal dvěmi kolizemi, při kterých přišel dvakrát o přední přítlačné křídlo, ale nakonec to byla právě palivová strategie vynucená jeho zastávkami v boxech, která ho v závěru závodu vynesla do čela.

Druhý skončil po těsném finiši Robert Doornbos, třetí Neel Jani. Sebastien Bourdais nedojel pro poruchu a dobře rozjetý závod Willa Powera překazil defekt pneumatiky.

Grand Prix of Cleveland - Burke Lakefront Airport
89 kol - 187,434 mil
28°C - jasno
4 žluté fáze - celkem 18 kol
nejrychlejší kolo: Sebastien Bourdais - 57,601 sekundy v 56. kole

Na Cleveland věc nevídaná: celé startovní pole se bez havárie protahuje po startu první zatáčkou

Přestože díky pevnému startu proběhl průjezd obávanou první zatáčkou nad očekávání hladce, hladký průběh závodu byl přerušen již ve čtvrtém kole. Široká trať na letištním okruhu totiž vyprovokovala jezdce k celé řadě předjížděcích manévrů a v prvních kolech se bojovalo skutečně tvrdě a souboj Doornbose, Rahala a Tracyho ve čtvrté zatáčce skončil kolizí obou posledně jmenovaných. Zatímco Tracy musel zamířit do boxů pro nové přední přítlačné křídlo, Rahal nehlásil problémy a zpočátku chtěl zůstat na trati. Tým ho však přece jen do boxů povolal ke kontrole vozu. Do boxů musel zamířit i Doornbos, který si coby prapůvodní viník celé situace od vedení závodu vysloužil trest průjezdem boxy. To však bylo až po novém startu závodu, ke kterému došlo v sedmém kole. Jenomže Tracy se dostal oamžitě znovu do problémů, když se srazil s Bruno Junqueirou. Tracy přišel o další přední křídlo, ale Bruno dopadl podstatně hůře, neboť havárie pro něj znamenala v podstatě konec závodu.

Úvodní kola závodu: Vede Bourdais, následován Powerem a Pagenaudem

Tím vším však zůstávala nedotčena vedoucí trojice, tvořená Sebastienem Bourdaisem a oběma jezdci týmu Australia. Bourdais se sice jako obvykle ujal vedení, Power se ho však dokázal stále držet a když přišly na řadu první zastávky v boxech, dokázal na trati vydržet o jedno kolo déle než úřadující šampión. Po návratu na trať se Power dostal před Bourdaise a vydržel tam po celý druhý stint. Navíc i k druhému doplnění paliva dokázal zajet opět o jedno kolo později než Francouz a jeho vyhlídky na vítězství v závodě vypadaly v tento okamžik velmi nadějně.

V 36. kole došlo mezitím k dost divoce vyhlížející havárii Tristana Gommendyho a Jana Heylena v 10. zatáčce, ze které odešli naštěstí oba oktéři po svých. Žlutá fáze tentokráte trvala plných šest kol a na dráhu musel i turbínový vysoušeč, který vyfoukal drobné úlomky vozů z trati.

Tvrdě se bojovalo v celém poli. Skupinku vede Dan Clarke, následován Alexem Taglianim.

Všemi předpověďmi však výrazně zamíchala další žlutá fáze, kterou ve 67. kole způsobil Dan Clarke. Přišla v kritické fázi závodu z hlediska doplňování paliva a přinesla výhodu jezdcům, kteří díky haváriím ze začátku závodu jeli s alternativní palivovou strategií. Když téměř současně se žlutou zabočil mimo trať s poruchou i Sebastien Bourdais, bylo zaděláno na překvapivý výsledek závodu.

Poté, co vedoucí jezdci závodu včetně Powera a Pagenauda museli do boxů pro palivo, se dostal do vedení Paul Tracy, následován Grahamem Rahalem. Avšak zatímco Tracymu palivo do cíle vystačilo, Rahal musel těsně před koncem závodu do boxů a tak přišel o příležitost napodobit svého otce a zvítězit v Clevelandu ve svém prvním závodě. Tracy však stále neměl nic jisté, neboť k drtivému finiši se v rámci možností daných množstvím zbývajícího paliva rozjel i Robert Doornbos. A tak poslední dvě kola přinesla strhující souboj, ve kterém Tracy nakonec dokázal uhájit svou první pozici. Doornbos skončil druhý, Neel Jani ze stáje PKV Racing dojel jako třetí.

Nešťastný Will Power musel svůj pohár hořkosti vypít v Clevelandu až do dna, neboť o šanci na alespoň dobré umístění ho připravil defekt pneumatiky.

Robert Doornbos si na stupně vítězů v CCWS již asi začíná zvykat, pro Tracyho to byl překvapivý návrat.

Série CCWS pokračuje dalším závodem již příští týden, kdy jezdci zavítají na přírodní okruh Mont Tremblant v Kanadě. Vedoucím jezdcem série zůstává i nadále Sebastien Bourdais se 117 body, druhé místo v Clevelandu však vyneslo Roberta Doornbose na druhé místo celkové klasifikace, kde na Seba ztrácí pouhé tři body.

p.
 Jezdec  Tým
Čas/odstup
1.
 P.Tracy  Forsythe Racing
1:45:10.860
2.
 R.Doornbos  Minardi Team USA
0.513
3.
 N.Jani  PKV Racing
5.405
4.
 J.Wilson  RSports Racing
5.949
5.
 S.Pagenaud  Team Australia
6.311
6.
 A.Tagliani  RSports Racing
17.750
7.
 O.Servia  Forsythe Racing
23.654
8.
 G.Rahal  Newman/Haas/Lanigan Racing
24.690
9.
 R.Dalziel  Pacific Coast Motorsports
27.817
10.
 W.Power  Team Australia
55.211
11.
 D.Clarke  Minardi Team USA
1 kolo
12.
 S.Bourdais  Newman/Haas/Lanigan Racing
porucha
13.
 T.Gommendy  PKV Racing
havárie
14.
 J.Heylen  Conquest Racing
havárie
15.
 K.Legge  Dale Coyne Racing
porucha
16.
 B.Junqueira  Dale Coyne Racing
havárie
17.
 A.Figge  Pacific Coast Motorsports
porucha

Všechny časy neoficiální

Zdroj: Formule.cz, časy CCWS

Reklama

Komentáře ke článku

 K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář.


 Navigace

starší
článek

novější
článek

formátovat
pro tisk

poslat
kamarádovi

 Související články
 S tímto článkem nesouvisí žádný jiný článek.

Reklama