Přidá Helio Castroneves další vítězství na Belle Isle?

vydal: Michal Beran
zveřejněno: 31.8.2007, 13:40

Helio Castroneves má šanci dosáhnout tento týden zvláštního hattricku. Na okruhu vedoucím po silniční síti ostrova Belle Isle v Detroitu už totiž dvakrát zvítězil. Jenomže to ještě bylo za dob série CART. Některé věci se však nezměnily, jednou z nich je i to, že Helio stále startuje za tým Rogera Penskeho, tedy v týmu, se kterým je třeba vždy počítat.

A navíc, tentokráte je to pro Rogera Penskeho tak trochu domácí závod, protože právě on se rozhodujícím způsobem zasloužil o jeho návrat do kalendáře některé z amerických sérií.

Ostrov ležící na řece Detroit River byl poprvé kolonizován francouzskými přistěhovalci v 18. století a ti mu také dali jeho původní název "Ostrov divokých prasat". Až v roce 1845 ostrov získal své současné jméno. Ostrov byl urbanizován v osmdesátých letech 19. století Frederickem Law Olmstedem a v roce 1908 zde vzniklo slavné "Kasino", které však není doupětem hráčů, ale místem pro pořádání veřejných akcí.

Pohled na startovní rovinku s mrakodrapy Detroit City v pozadí

Novodobá historie motoristického sportu v Detroitu je svázána se vstupem Formule 1, neboť právě tato série jako první přinesla automobilový závod přímo do ulic města. Stalo se tak v roce 1982 a vítězem prvního ročníku se stal John Watson. Po sedmi letech však F1 z Detroitu odešla a byla v roce 1989 nahrazena závodem série CART, jejíž první závod se jel na okruhu principiálně shodném s okruhem F1.

Helio Castroneves vede závod série CART před Patrickem Carpentierem

Po třech ročnících však převážily problémy s konáním závodu uprostřed rušného velkoměsta a počínaje rokem 1992 byl závod přesunut na již dříve plánovaný okruh vedoucí po komunikacích na ostrově Belle Isle. Přestože se v kalendáři udržel po celých deset let, vzrůstající kritika ho v roce 2002 definitivně vyřadila. Kritici mu vytýkali především naprosto nevyhovující zázemí, špatné přístupy do v podstatě neexistujícího paddocku a i to, že šířka trati byla malá.

V loňském roce se Roger Penske rozhodl pokusit se závod vrátit do kalendáře, tentokráte ovšem IndyCar Series. A zřejmě i díky úspěchu, který pro Detroit zaznamenal coby předseda výboru pro konání Super Bowl XL ve městě, se mu to podařilo.

21:30 – Start Detroit Indy GP
Přímý přenos na televizním programu Galaxie Sport začíná podle současného programu v 21:30 SEČ. Live timimg je možno sledovat na oficiálních stránkách série (aktuální verze Javy nutná)

Fotografie: CCWS, LLC. / USA LAT Photographic

Zdroj: Formule.cz