Přehled držitelů ocenění Autosport Awards 2010

vydal: Pavel Fabry
zveřejněno: 7.12.2010, 00:15

Britský magazín Autosport spolu s Klubem britských závodníků a McLarenem pořádá slavnostní ukončení motoristické sezóny, když předá ocenění v řadě hodnocených kategorií. Pojďme si stručně shrnout letošní ročník:

Jezdec britského klubu: Tom Blomqvist

Letošní ocenění pro nejlepšího jezdce britského klubu si odnesl teprve šestnáctiletý Tom Blomqvist, syn rallyové legendy Stiga Blomqvista.

Mladý Brit se v letošním roce stal šampionem britské Formule Renault 2.0, když, podobně jako v boji o toto ocenění, porazil Lewise Williamsona. Blomqvist přitom absolvoval teprve svou druhou sezónu v monopostech, když loni debutoval ve švédském a severoevropském seriálu této formule.

Národní jezdec roku: Jason Plato

Druhé ocenění večera si odnesl Jason Plato, který letos podruhé v kariéře vybojoval titul v Britském mistrovství cestovních vozů (BTCC).

Plato byl součástí nového továrního programu Chevroletu a v barvách týmu RML získal za volantem modelu Cruze celkem sedm vítězství. Začátek sezóny sice nebyl z jeho pohledu příliš úspěšný, v polovině roku ale převzal průběžné vedení od Matta Neala a ve finále na okruhu Brands Hatch dvakrát zvítězil, přestože vezl maximální zátěž. Díky tomu porazil své soupeře Neala, Gordona Sheddena a Toma Onslow-Colea.

Nováček roku: Kamuj Kobajaši

První ocenění pro pilota Formule 1. Kamuj Kobajaši byl zvolen letošním nováčkem roku, když za volantem monopostu Sauberu osmkrát bodoval a zaujal také několika odvážnými předjížděcími manévry. Za ten nejlepší sám považuje předjetí Fernanda Alonsa v závěru Velké ceny Evropy ve Valencii.

Kobajaši byl zvolen v konkurenci nejen dalších nováčků Formule 1 Nica Hülkenberga a Vitalije Petrova, ale také nových jezdců GP2 Julese Bianchiho a Sama Birda a z Formule 1 do Mistrovství světa v rally přestoupivšího Kimiho Räikkönena.

LG Moment roku 2010: Kovalainenův oheň

Zajímavá cena je udělována ve spolupráci s LG, partnerem Formule 1 v oblasti elektroniky. Mezi nominovanými byla kolize jezdců Red Bullu Sebastiana Vettela a Marka Webbera ve Velké ceně Turecka a Webberova divoká letecká havárie ve Valencii.

Vítězem se ale stal požár Lotusu Heikkiho Kovalainena v závěru Velké ceny Singapuru. Fin byl oceněn za to, že zachoval chladnou hlavu a namísto do boxů, kde by s hořícím vozem nadělal ještě větší problémy, zastavil na cílové rovince a sám svůj monopost uhasil.

Ocenění za průkopnickou a inovativní technologii: F-duct McLarenu

Cenu za průkopnickou a inovativní technologii letos obdržel McLaren, který na začátku sezónu přišel s revolučním systémem F-duct. Ten chytře obešel zákat používání pohyblivých aerodynamických komponent, když k úpravě obtoku vzduchu kolem zadního křídla využíval pohybů jezdců.

Toto řešení umožňovalo za nesnížené přítlačné síly získávat výhodu v maximální rychlosti. Jezdec totiž zakrytím otvoru v průduchu vedoucím skrz kokpit přivedl na zadní křídlo extra proud vzduchu, který snížil účinnost křídla a tím i aerodynamický odpor.

Systém byl v průběhu roku kopírován většinou týmů, pro příští ročník se však od jeho používání upouští.

Ocenění Johna Bolstera: Bridgestone

Bridgestone, japonský výrobce pneumatik, letos končí svou kapitolu ve Formuli 1. Oznámil totiž, že dál už v roli výhradního dodavatele obutí pokračovat nebude.

Historie jeho zapojení do sportu se začala psát v roce 1976, kdy se pneumatiky Bridgestonu objevily na voze Kazujošiho Hošina ve Velké ceně Japonska. Od té doby za sebou zanechaly 175 vítězství, 168 postavení v čele startu, 170 nejrychlejších kol a 482 umístění na stupních vítězů. Pomohly také k jedenácti jezdeckým a konstruktérským titulům.

Bridgestone, který ke svému odchodu získal toto ocenění, bude od příštího roku nahrazen italskou značkou Pirelli.

Ocenění Johna Bolstera podruhé: Chip Ganassi

Druhé ocenění Johna Bolstera získal za svůj přínos motorsportu na americké scéně Chip Ganassi. Jeho týmu se letos totiž podařilo to, co v historii ještě nikomu - vyhrát slavné závody Daytona 500, Indy 500 a Brickyard 400 během jedné sezóny.

V jeho barvách se navíc třetího titulu v šampionátu Grand-Am dočkala dvojice Scott Pruett a Memo Rojas, zatímco bývalý pilot Formule 1 Juan Pablo Montoya vybojoval své druhé vítězství v NASCAR Sprint Cupu.

Soutěžní vůz roku: Citroën C4

Citroën C4 WRC završil své působení v Mistrovství světa v rally. A konec to byl mimořádně úspěšný, dovezl totiž Sébastiena Loeba k osmi vítězstvím, jeho týmový kolega Sébastien Ogier pak tento počet zaokrouhlil na deset. Loeb se přitom již posedmé stal mistrem světa.

Model C4, který bude od příští sezóny nahrazen typem DS3, letos ve své oceněné kategorii porazil vozy Škoda Fabia S2000, Volkswagen Race Touareg a další.

Mezinárodní soutěžní jezdec roku: Sébastien Loeb

Vítězem tohoto ocenění nemohl být nikdo jiný, než veleúspěšný Francouz Sébastien Loeb. Ten totiž letos zcela rozdrtil svou konkurenci a s náskokem větším než 100 bodů posedmé v řadě získal titul ve WRC.

Poté, co jeho hegemonii loni málem ukončil Mikko Hirvonen, Loeb odpověděl v tom nejlepším stylu, když ze třinácti letošních soutěží osm vyhrál a na domácí půdě, dokonce v rodném městě, získal s předstihem dvou podniků letošní titul.

Závodní vůz roku: Red Bull RB6

Mistrovský monopost Formule 1, Red Bull RB6, získal ocenění pro nejlepší závodní vůz roku. Dílo z pera legendárního konstruktéra Adriana Neweye pomohlo týmu Red Bull k jeho premiérovému titulu v Poháru konstruktérů a jen o týden později dovedlo Sebastiana Vettela k jeho prvnímu mistrovskému titulu mezi jezdci.

Monopost RB6 tak pokořil vozy Peugeot 908 HDi, prototypu pro vytrvalostní závody, a Chevrolet Cruze, který přinesl v rukou Yvana Mullera americké automobilce první mistrovský titul v seriálu WTCC.

Ocenění Gregora Granta: Rubens Barrichello

Rubens Barrichello už je od roku 2008 nejzkušenějším pilotem celé historie Formule 1, když překonal Riccarda Patreseho v počtu startů ve velkých cenách. Letos se ale Brazilec dostal přes nevídanou hranici 300 startů. Přesto je po přestupu k Williamsu naplněn novým elánem a jak sám tvrdí, je v nejlepší formě své kariéry.

Za Barrichella hovoří také další zajímavé údaje, které například tvrdí, že ve voze Formule 1 už ujel vzdálenost možnou přirovnat ke dvěma obvodům zeměkoule, nebo že startoval ve třetině všech mistrovských závodů Formule 1. I proto převzal z rukou šampiona z roku 1996 Damona Hilla ocenění Gregora Granta.

Ocenění Gregora Granta podruhé: Sir Jackie Stewart

Druhé ocenění Gregora Granta si vysloužil Sir Jackie Stewart, trojnásobný šampion Formule 1. Známý Skot se proslavil nejen svými činy na trati, ale především mimo ni.

Byl to právě on, kdo se velice zasloužil o bezpečnost okruhového závodění, díky jeho působení se počet úmrtí a jejich riziko na závodních tratích výrazně snížily.

Vítěz sedmadvaceti velkých cen byl také spolumajitelem týmu Stewart, který byl velice úspěšný v britské Formuli 3 a Formuli Vauxhall. Úspěchu dosáhl také ve Formuli 1, když v jeho barvách Johnny Herbert vyhrál Velkou cenu Evropy 1999.

Britský závodní jezdec roku: Dario Franchitti

Skotský závodník Dario Franchitti získal ocenění pro Britského závodního jezdce roku, když letos získal titul v zámořské sérii IndyCar. Po svém vítězství v roce 2007 si v následující sezóně nepříliš úspěšně odskočil do série NASCAR, aby se v roce 2009 vrátil do IndyCar a přidal další dva tituly.

Mimo to tým Chipa Ganassiho pozvedl ve slavném závodě 500 mil Indianapolis, kde vybojoval své druhé vítězství a díky tomu pomohl týmu Ganassi k historickému zápisu (zmíněno výše).

Mezinárodní závodní jezdec roku: Sebastian Vettel

Sebastian Vettel byl jmenován nejlepším Mezinárodním závodním jezdcem roku 2010. Výběr snad ani nemohl být jiný, Němec se totiž stal nejmladším šampionem v historii Formule 1, když v Abú Zabí poskočil ze třetího místa do vedení před Fernanda Alonsa a svého týmového kolegu Marka Webbera.

Vettel, který převzal ocenění z rukou svého předchůdce u Red Bullu Davida Coultharda, má za sebou skutečně skvělou sezónu. Sice nezačal dobře, když se po dvou kvalifikačních vítězství dočkal triumfu v závodě až ve třetí velké ceně v Malajsii a v polovině sezóny jeho situace vypadala bledě po kolizích s Webberem v Turecku a Jensonem Buttonem v Belgii, Vettel se ale zvedl a z posledních čtyř závodů tři vyhrál.

Díky tomu o čtyři body překonal Fernanda Alonsa a stal se tak letošním mistrem světa. Svou rychlost přitom dokázal také v kvalifikacích, když jich z devatenácti hned deset vyhrál.

McLaren Autosport BRDC: Lewis Williamson

Závěrečným oceněním je tradičně společná cena McLarenu, Autosportu a Klubu britských závodníků. Odměňováni jsou mladí Britové, kteří v průběhu své kariéry zaujmou svými výkony.

Vítěz obdrží kromě ocenění také test monopostu Formule 1 McLaren, 100 000 liber, plnohodnotné členství v BRDC, hodinky od společnosti TW Steel, závodní oblečení značky Puma na celý rok a nabídku mediálního školení s Leeem McKenziem.

Letošním vítězem se stal Lewis Williamson (21), který skončil na druhém místě v letošním britském šampionátu dvoulitrové Formule Renault. Ostatními nominovanými byli druhý muž Eurocupu Formule Renault 2.0 Luciano Bacheta, šampion britské Formule Renault 2.0 Tom Blomqvist, přední jezdec Formule BMW Europe Jack Harvey, přední jezdec britské Formule Ford Scott Malvern a šampion Formule Palmer Audi Nigel Moore.

Williamson se tak přidal ke jménům jako Jenson Button, David Coulthard nebo Dario Franchitti.

Zdroj: Autosport