Alex Zanardi vyhrál zlatou paralympijskou medaili!

vydal: Víťa Boch
zveřejněno: 5.9.2012, 17:10

Za deset dní uplyne jedenáct let od hrůzostrašné havárie v závodě CART na Lausitzringu, kde italský závodník Alex Zanardi ztratil při výjezdu z boxů kontrolu nad vozem a vletěl na dráhu, kde do boku jeho Reynardu v plné rychlosti narazil Alex Tagliani. Zanardi byl vážně zraněn, přišel o obě nohy a ztratil tři litry krve, ale okamžitý zásah záchranného týmu CART a transport do nemocnice v Berlíně mu život zachránil. Přestože lékaři předpokládali, že potrvá nejméně rok a půl, než se Zanardi postaví na protézy, Ital to dokázal už za tři měsíce.

Ale Zanardimu to nestačilo. V roce 2003 přišel za funkcionáři CART, že by chtěl odjet těch 13 kol, které mu v roce 2001 v Německu chyběly k šachovnicové vlajce. Ve speciálně upraveném monopostu dostal šanci a zajel svá kola takovým způsobem, že kdyby to byl kvalifikační pokus, startoval by do závodu z pátého místa. Poté obrátil svojí pozornost k závodům cestovních vozů. V roce 2004 závodil v evropském šampionátu cestovních vozů.
V letech 2005 až 2009 závodil v mistrovství světa cestovních vozů. Už ve své první sezóně v WTCC dokázal poprvé zvítězit, v Německu na Oscherslebenu. Do konce kariéry ve WTCC si připsal ještě tři vítězství, z toho dvě na Masarykově okruhu v Brně. Když odešel z WTCC soustředil svojí pozornost na handbike, na kterém už předtím absolvoval maratony. Cílem byla londýnská paralympiáda.
Osud a pořadatelé tomu chtěli, že se paralympijská časovka jela tam, kde to Alex dobře zná, na závodní dráze v Brands Hatch.:
„Nemohl jsem si přát lepší trať. Znám ji, vím, kde jsou brzdné body, kde mohu získat, a tak věřím, že na medaili mám,“ pochvaloval si okruh Zanardi.

A povedlo se! Zanardi ve své kategorii handbiků H4 (závodníci, kteří mohou využívat i zádové svalstvo) v časovce zvítězil. A svojí medailovou sbírku bude moci ještě rozšířit v silničním závodě.

Zanardi zvládl šestnáctikilometrovou trať za 12 minut a 11.13 sekund. Druhého Němce Norberta Mosandla porazil o 13 sekund.
„Je to skvělý úspěch, jeden z největších v mém životě,“ řekl Ital po svém vítězství reportérům BBC. „Pracoval jsem velmi tvrdě, abych se sem dostal. Je skvělé mít takový zážitek, když vám je 35. Tento moment s sebou nese ale také trochu smutku, protože končí dvouleté dobrodružství. Když je vám 20, tak oceňujete medaile. Když je vám 40, tak oceňujete i všední věci. Užíval jsem si každý den tréninku. Bylo to kouzelné dobrodružství s fantastickým koncem.“

Novináři se jej před hrami ptali, co se chystá dělat po paralympiádě. Zanardi přitom naznačil možný návrat k závodění, pokud by přišla třeba nabídka z DTM. A kdyby o něj byl za oceánem zájem, nevylučuje Zanardi ani, že by se pokusil o start v závodě 500 mil Indianapolis. Ostatně, přestože v Americe získal v CART dva tituly, tak v nejslavnějším závodě nikdy nestartoval, protože do CART přišel až po oddělení IRL. Navíc jak sám říká, jet na oválu by pro něj bylo snazší, než na okruzích, protože to nevyžaduje příliš brzdění.

Zdroj: Formule.cz