Mazepin vyhrál před trojicí týmových kolegů

vydal: Petr Dufek
zveřejněno: 26.8.2018, 10:00

Sprintu dominovalo kvarteto jezdců týmu ART Grand Prix. Ve čtvrtém kole se dostal do vedení Rus Mazepin a hladce kroužil v čele. Kolegové za jeho zády si několikrát vyměnili pořadí. Závod byl velmi zajímavý a přinesl množství soubojů i předjíždění.

Mladíky v nedělním ránu přivítala v belgických Ardenách hustá mlha, která by se doslova dala krájet. Pokrývala sice jen některé úseky dlouhé přírodní tratě, ale každopádně tím byla značně snížená viditelnost. Závod však byl posunut jen o pár minut.

Na startu sprintu se první osmička ze sobotního závodu seřadila v opačném pořadí, tedy Mawson, Hughes, Ilott, Mazepin, Piquet, Hubert, Tveter, Beckmann. Pak už následovali další jezdci podle toho, jak dokončili sobotní hlavní závod. A v úvodních kolech se očekávala velká aktivita favoritů, i když v sobotu jsme mnoho předjíždění neviděli. První problémy měl Beckmann, který se ze zaváděcího kola musel vrátit do boxu a nakonec vůbec neodstartoval.

Australan Mawson nedokázal využít výhodu pole position

Podle očekávání se hned odehrálo pár drsných soubojů, na které nejvíc doplatil Correa. Na druhou pozici za Mawsona se probojoval Ilott. Ve 2. kole se Ilott pokusil dostat do vedení, ale po lehkém kontaktu vyjel mimo trať a propadl se na čtvrté místo za Hughese a Mazepina. Ve 3. kole Hughes a Mazepin během dvou zatáček překonali Mawsona a výrazně zrychlili. Na dlouhé rovince 4. kola se znovu měnilo pořadí: do vedení postoupil Mazepin před Hughese, na třetí místo Ilott před Mawsona, na páté Hubert před Piqueta. Calderónová se po kontaktu s Correou propadla až na 14. místo.

Díky obrácenému startu první osmičky byl podle očekávání průběh mnohem zajímavější než v sobotu, protože byla vidět spousta předjíždění. Australan Mawson se dál propadal a svého pole position rozhodně nedokázal využít. V 7. kole klesl o další dvě místa. Byl z toho patrně tak rozhozený, že kupil jednu chybu za druhou a propadal se dál dozadu, až nakonec skončil v boxech. Naopak mnohem lépe se dařilo Pulcinimu, který výrazně postupoval kupředu. Přesně v polovině závodu však musel kvůli technickým problémům zvolnit a vzápětí odstoupil. Menchaca dostal penalizaci 5 s za vytlačení Laaksonena mimo trať. Zatímco v sobotu jel nováček Verschoor opatrně, tentokrát už naplno předvedl své schopnosti, když postupoval až na sedmé místo. Posunul se tím o 10 míst kupředu!

Rus Nikita Mazepin závod vyhrál a zajel i nejrychlejší kolo

Mazepin si udržoval vedení zhruba o dvě vteřiny. Hughes druhé místo neudržel, předjeli ho Ilott i Hubert. V 11. kole Hubert s pomocí DRS zdolal Ilotta a v boji o titul proti němu získal další body navrch. Ve 12. kole Calderónová statečně útočila na Tvetera, aby vybojovala 8. místo znamenající jeden bod. Narazila však na tvrdého obranáře.

Vítězství už snadno uhájil Mazepin a zajel také nejrychlejší kolo, takže dosáhl nedělního bodového maxima. První čtyři místa obsadili jezdci nejlepšího týmu ART. Za nimi dojeli synové slavných otců Piquet a Alesi. Verschoor získal při svém druhém startu v GP3 dva body. Ten poslední uhájil Tveter, i když Calderónová útočila až do poslední zatáčky.

Pořadí po 12 z 18 závodů: 1. Hubert 158, 2. 132, 3. Mazepin 125, 4. Pulcini 99, 5. Piquet 85, 6. Alesi 72, 7. Tveter 61, 8. Boccolacci 58, 9. Beckmann 55, 10. Hughes 51, 11. Lorandi 42, 12. Correa 26, 13. Mawson 22, 14. Kari 5, 15. Menchaca 3, 16. Laaksonen 3, 17. Verschoor 2, 18. Calderónová 2, 19. Aubry 1.

1. Nikita Mazepin ART Grand Prix Mecachrome 27:45,477 13 17
2. Anthoine Hubert ART Grand Prix Mecachrome 27:47,317 13 12
3. Callum Ilott ART Grand Prix Mecachrome 27:50,135 13 10
4. Jake Hughes ART Grand Prix Mecachrome 27:54,815 13 8
5. Pedro Piquet Trident Mecachrome 27:56,504 13 6
6. Giuliano Alesi Trident Mecachrome 27:57,581 13 4
7. Richard Verschoor MP Motorsport Mecachrome 28:04,727 13 2
8. Ryan Tveter Trident Mecachrome 28:09,840 13 1