Hamilton bral jackpot, jiní dost prohráli

vydal: Petr Dufek
zveřejněno: 28.5.2019, 23:25

Dvacet vyvolených si vsadilo na úspěch v monacké ruletě. Od čísla 3 do 99, od červeného ferrari k černému haasu. Výhra stála za to. Vítězství v 77. ročníku Velké ceny Monaka F1 má mezi sběrateli triumfů velkou hodnotu.

Jackpot bral nejlepší hráč současnosti Lewis Hamilton. S číslem 44 proměnil 77. ročník ve své 77. vítězství. Asi jedno z nejcennějších, protože byl po většinu času pod velkým tlakem soupeře známého ochotou riskovat. Ale když se od jejich zbroje skutečně zajiskřilo, neuhnul ani o centimetr a v lítém boji uhájil se svým stříbrným šípem vítězství.

Honička kolem casina měla i smutného hrdinu. Byl jím Max Verstappen, sedlající rudého býka. Když si v 11. kole dojel ke svým sekundantům po nové obutí, vyslali ho přímo do cesty letícímu šípu Valtteriho Bottase. Za tento prohřešek dostal celkem mírný trest. Jenže když se oněch pět vteřin připočetlo k výslednému času, srazily ho ze stupně vítězů.

Pierre Gasly vyrovnal nejlepší výsledek v kvalifikaci, ale penalizace ho odsunula o tři místa

Tresty se však rozdávaly už od čtvrtka. V prvním tréninku v boxové uličce překročili povolenou rychlost 60 km/h oba jezdci Ferrari. Charles Leclerc jel 62,8 a Sebastian Vettel 62,6 km/h a oba hned zchudli o 300 €. Ve druhém tréninku je napodobil Lewis Hamilton rychlostí 63,7 km/h a vyfasoval pokutu 400 €.

Ve třetím tréninku byl Charles Leclerc za příliš pomalou jízdu při virtuálním safety caru jen napomenut. Přísnější postihy přinesly prohřešky v kvalifikaci. Antonio Giovinazzi v zatáčce La Rascasse zbrzdil Nika Hülkenberga a Pierre Gasly u casina zase Romaina Grosjeana. Oba byli na startu závodu odsunuti o tři místa a dostali jeden trestný bod. Charles Leclerc a Sergio Pérez nezastavili k vážení, ale vyvázli jen s napomenutím.

Další pohromu přinesl závod. Max Verstappen dostal za nebezpečné vyjetí po zastávce v boxu penalizaci 5 s a 2 trestné body. Celkem jich má v posledních 12 měsících už 7 a měl by se krotit.

Antonio Giovinazzi zaplatil za zavinění kolize s Robertem Kubicou v zatáčce La Rascasse penalizaci 10 s a 2 trestné body (celkem má 3). Romain Grosjean přejel čáru na výjezdu z boxové uličky, což znamenalo 5 s a 1 bod (celkem 7). Lance Stroll a Kevin Magnussen v šikaně za tunelem opustili trať a získali tím výhodu. Ta byla následně kompenzována penalizací 5 s a 1 bodem. Strollovi konto narostlo na 7 trestných bodů, pro Magnussena to byl první.

Antonio Giovinazzi byl potrestán penalizací v kvalifikaci i v závodě

Kimi Räikkönen sice slavil 300. velkou cenu, ale ve skutečnosti odstartoval teprve do 298. závodu. Ve VC USA 2005 odstoupil společně s většinou kolegů ještě před startem závodu. Ve VC Malajsie 2017 sice stál v první řadě, ale porucha ferrari ho nepustila do závodu.

Tak taková byla bilance zisků a ztrát v ulicích Monte Carla.

Zdroj: FORMULE.cz