Speciální Porsche 911 pro Jackyho Ickxe

vydal: Vladimír Rybecký
zveřejněno: 3.1.2020, 19:10

počet komentářů: 0

Jacky Ickx je jednou z největších postav historie závodů sportovních vozů. Vítězil pro Ford i Ferrari, nicméně největší úspěchy dosáhl s vozy Porsche. Pro inženýry a závodníky, kteří s ním během deseti let působení ve Weissachu pracovali, je skutečně mimořádnou osobností.

Porsche 911 Ickx

Na oslavu 75. narozenin belgického mistra volantu byla jako vyjádření jeho neocenitelného příspěvku k sportovním úspěchům značky Porsche během 70. a 80. let na jeho počest vytvořena limitovaná edice modelu 911. Iniciativa vzešla od belgického dovozce značky Porsche D’Ieterena.

Myšlenka se zrodila v roce 2018 s příchodem zcela nové generace 992. Při navrhování první speciální verze uplatnili své schopnosti odborníci ze Style Porsche i od Porsche D'Ieteren.

Bylo rozhodnuto vyjít z tmavomodré a bílé barevné kombinace přilby Jackyho Ickxe. Základní vůz 911 Carrera 4S byl proto nalakován speciální zakázkovou barvou X Blue. Na voze je znak znázorňující belgickou vlajku a podpis Jacky Ickx na zadním sloupku na straně řidiče. Tato unikátní barva se dostala i na kola Carrera Classic 20“/21“. Jemné bílé akcenty jsou odkazem na lem kolem hledí Ickxovy přilby. Tento detail vyžadoval použití pokročilého laserového gravírování v dílně Porsche Exclusive Manufaktur.

Kabina je zdobena černou kůží s křížovým švem Pebble Gray, který byl pečlivě dokončen ručně. Unikátní je nápis 911 na hlavových opěrkách speciálních sedadel Sport, což u standardních modelů Carrera 4S není k dispozici. K dalším speciálním designovým prvkům patří kožená centrální loketní opěrka s vyraženým Ickxovým podpisem a označení  Belgian Legend Edition na uhlíkových prazích dveří. Dokonce i barevně sladěná klíčenka nese podpis šestinásobného vítěze z Le Mans.

Porsche 911 Belgian Legend Edition bude vyrobeno v omezeném počtu 75 kusů a v prodeji bude výhradně v Belgii.

Jacques Bernard Ickx se narodil 1. ledna 1945 v Bruselu. Je považován za jednoho z nejúspěšnějších a nejvšestrannějších závodníků všech dob. Vyhrál osm velkých cen a dvakrát byl vicemistrem světa F1 (pro Ferrari a Brabham), zvítězil šestkrát v Le Mans (jednou s Fordem, jednou s Mirage a čtyřikrát s Porsche), dvakrát v Sebringu (pro Ford a Ferrari). Byl dvakrát mistrem světa ve vytrvalostních závodech (s Porsche), přičemž triumfoval v celkem 38 závodech tohoto šampionátu (s Fordem, Ferrari, Mirage a Porsche). Vyhrál seriál CanAm, mistrovství Evropy F2, ale i australský Bathurst 1000 a dokonce také Rallye Dakar (s Mercedesem), kde byl ještě dvakrát druhý (s Porsche a Peugeotem).

Zdroj: AUTONOVINY.cz, Foto: Porsche