Greensmithův dominantní výlet do Vsetína, tituly pro Štajfa s Dohnalem

vydal: Dušan Bouzek
zveřejněno: 14.10.2023, 23:25

Přišel, viděl, zvítězil. Tak by se dalo popsat vystoupení britského závodníka Guse Greensmithe při rallye ve Vsetíně. Účastník mistrovství světa v kategorii WRC 2, který české vystoupení pojal především jako přípravu na Středoevropskou rallye, ovládl všech šest rychlostních zkoušek. Na celkových stupních vítězů ho doplnili druhý Adam Březík se třetím Vojtěchem Štajfem, který si tak zajistil titul v Poháru 2+. Šampionem Rallyesprint série se stal Jan Dohnal.

Během soboty čekalo na jezdce celkem šest rychlostních zkoušek. Ty se konaly na třech trasách. Byly jimi Vesník (11,96 km), Semetín (12,33 km) a Hošťálková (10,44 km). Všechny z těchto úseků absolvovaly posádky dvakrát, což znamenalo, že dohromady během dne odjely 69,46 ostrých kilometrů.

Greensmith opanoval s vozem Škoda Fabia RS Rally2 všech šest erzet. Šestadvacetiletý jezdec, který letos vyhrál ve WRC 2 dvě soutěže a dva podniky před koncem mu patří celkové třetí místo, přijel do cíle s náskokem 18,2 sekundy před Adamem Březíkem. Jezdec stáje Samohýl Škoda Team startoval s modelem Škoda Fabia Rally2 evo.

Právě Březík byl ve Vsetíně největším Greensmithovým konkurentem. Český jezdec obsadil na všech rychlostních zkouškách druhé místo. Nejblíže se ke Greensmithovi dostal na třetí rychlostní zkoušce, kdy mu k vítězství chybělo pouhých šest desetin sekundy. Méně než vteřinu ztratil také na posledním testu, kde zaostal o devět desetin. Naopak nejsuverénnější byl Greensmith na předposlední erzetě, kterou vyhrál rozdílem 6,7 sekundy.

Stejně jako Greensmith nastoupí i Březík na konci měsíce do Středoevropské rallye. Ve startovním poli vsetínské soutěže jsme mohli najít ještě další dva závodníky, kteří se zde připravovali na svůj start v mistrovství světa. Byli jimi Štěpán Vojtěch a Michal Horák s vozy Škoda Fabia R5. Dvojice se umístila na šestém, respektive jedenáctém místě.

Pohár 2+ pro Štajfa

Ve Vsetíně nešlo v sobotu jenom o celkové vítězství. Mimo jiné se rozhodovalo i o držiteli titulu v klasifikaci Pohár 2+. K jeho zisku byl před víkendem velmi blízko Vojtěch Štajf. Jezdec startující pod hlavičkou stáje Duck Racing vstupoval do podniku s náskokem 25 bodů před Martinem Vlčkem. To mu sice ještě celkové prvenství nezaručovalo, jelikož ale bylo při posledním podniku ve hře už jen 30 bodů, měl velmi slušnou šanci svou korunovaci potvrdit. A to se mu podařilo.

Vojtěch Štajf získal titul v Poháru 2+. Foto: Racing 21

Štajf totiž dorazil do cíle na celkové třetí příčce a současně na druhé pozici v rámci Poháru 2+. V ní nestačil pouze na Adama Březíka. Martin Vlček skončil čtvrtý celkově a třetí v Poháru 2+. To znamenalo, že se musel spokojit se stříbrem.

Lépe přitom do soutěže vstoupil Vlček. Na první rychlostní zkoušce se svým Hyundai i20 N Rally2 porazil Štajfa ve Škoda Fabia R5 o 1,9 sekundy. Na druhé erzetě už se ale dostal dopředu Štajf a poté již svého konkurenta před sebe nepustil. Nakonec ho zdolal o 6,6 sekundy.

Dohnal rovněž šampionem

Oslavovat mohl v cíli také Jan Dohnal. Ten sice skončil celkově až jako dvanáctý, v klasifikaci Rallyesprint série, která je určena především pro vozy s pohonem jedné nápravy, se ale radoval z již pátého letošního triumfu. Tím definitivně zpečetil titul.

Cesta za prvenstvím ovšem nebyla úplně pohodová: „Dnes ráno to nebyla přesně ta nálada, se kterou chcete sednout do auta a závodit. Už vůbec ne na tratích, jako je Semetín. Ale i to k rallye patří, prostě potřebujete jen dojet. Vzali jsme to s Ivošem (spolujezdec Ivo Vybíral – pozn. red.) tak nějak v klidu a pomalu jsme se dostávali do našeho klidu i tempa,“ vysvětluje Dohnal, kterého rovněž trochu potrápila technika.

„Kdyby nás nezlobilo Clio, tak to bylo téměř dokonalé. Těžký závod na závěr sezony, ale domů jsme to přivezli,“ dodal.

Jan Dohnal je letošním šampionem Rallyesprint série. Foto: Dohnal Rally Team

Vsetínské vítězství znamená, že si letos Dohnal připsal v rámci Rallyesprint série pět triumfů v pěti startech. Na nejvyšším stupni nestál pouze při úvodním podniku v Kopné, kterého se nezúčastnil.

Do Vsetína Dohnal přijížděl s osmibodovým náskokem před Patrikem Rujbrem. Při finálovém klání Rujbr dlouho směřoval za druhým místem. Na poslední rychlostní zkoušce ale přišla havárie, která ho vyřadila. Druhý tak nakonec skončil Peter Surovič a třetí Martin Lehký.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Toksport WRT